Yakut, yüzyıllardır çok değer verilen değerli bir taştır. Koyu kırmızı tonuyla ünlüdür, bu yüzden genellikle "mücevherlerin kralı" olarak anılır. Çoğu değerli taşta olduğu gibi yakut fiyatlarını etkileyen birçok faktör vardır. Bunlar, taşın boyutu ve berraklığı, taşın kalitesi ve menşeinin yanı sıra ne kadar nadir veya bol olduğunu içerir.

CZN Burak bu kez yemek dışında rekor kırdı CZN Burak bu kez yemek dışında rekor kırdı

Orta dereceli bir yakut için karat başına ortalama fiyat, kaynağına bağlı olarak büyük ölçüde değişir.

Yakut fiyatları son birkaç yıldır istikrarlı bir şekilde artıyor ve bu da onları yatırımcılar için arzu edilen bir varlık haline getiriyor. Dünyadaki en nadide ve en değerli taşlardan biri olan yakut fiyatları karat başına yüzlerce ila binlerce dolar arasında değişebilmektedir.

Yakutların maliyeti, boyutlarına ve ağırlıklarına olduğu kadar renklerine ve berraklıklarına da bağlıdır.

Yakut taşlarının fiyatı son birkaç yılda istikrarlı bir şekilde artıyor ve bu da onu dünyanın en çok aranan ve değerli taşlarından biri haline getiriyor. Bunun nedeni, tümü fiyatların yükselmesine katkıda bulunan nadirlik, talep ve kalite gibi faktörlerin bir kombinasyonudur.

Yakut, canlı kırmızı rengi ve olağanüstü sertliği sayesinde hem takı parçaları hem de sanat eserleri için giderek daha popüler bir değerli taş haline geldi. Yakutlar çok nadir ve bulunması zor olmakla birlikte, Asya, Afrika ve Güney Amerika gibi dünyanın birçok yerinde bulunabilirler. Fiyat belirleme söz konusu olduğunda kalite de önemli bir rol oynar; katkı veya kusur içermeyen daha kaliteli yakutlar, genellikle daha düşük kaliteli olanlardan daha yüksek fiyatlar gerektirir.

Son zamanlarda, yakut talebinde bir artış oldu ve bu da fiyatların daha da yükselmesine neden oldu.

Editör: TE Bilisim