Gazanfer Özcan'ı kaybettik

Gazanfer Özcan'ı kaybettik

Tiyatro sanatçısı Gazanfer Özcan tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Gazenfer Özcan 1.5 ay önce rahatsızlanarak Amerikan Hastanesi'nde yoğun bakım ünitesine alınmıştı. Ünlü oyuncunun durumu Dün kötüleşmiş ve bilincini yitirmişti.

"TAHSİN BEY" TİYATROYU ÖKSÜZ BIRAKTI

Gazanfer Özcan, İlkokulu Cihangir Firuzağa İlkokulu'nda, ortaokulu Beyoğlu Ortaokulunda, liseyi ise Vefa Lisesi'nde tamamladı.

Lisedeyken oynadığı "Hisse-i Şayia" adlı oyundaki Bican Efendi rolüyle tiyatroyla tanıştı. Şehir Tiyatroları'nın Çocuk Bölümü'ne katıldı.

1955 yılında Komedi Tiyatrosu'nda oynanan Mahallenin Romanı oyunu tiyatro yaşamının dönüm noktası oldu. Bu oyunda rahatsızlanan Reşit Gürzap'ın yerine sahneye çıkıp başarılı olunca kadroya girdi. 1962 yılına kadar hem çocuk tiyatrosunda, hem yetişkin oyunlarında görev aldı.

1962 yılında Gönül Ülkü ile evlendi ve "Gönül Ülkü - Gazanfer Özcan Tiyatrosu"nu kurdu. 1950'li 1960'lı yıllarda çok sayıda sinema filminde de rol alan Gazanfer Özcan, uzun bir süre sinemaya ara verdikten sonra 2000 yılında çevrilen Komiser Şekspir filmi ile sinema ya döndü. Pek çok dizide de rol aldı. Kuruntu Ailesi adlı dizideki Hüsnü Kuruntu rolü ile tanındı, pek çok yapımda ailenin babası rolünü üstlendi. Avrupa Yakası adlı dizideki Tahsin Bey rolü ile de "baba" rolünü sürdürdü. Gazanfer Özcan, 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını almıştır.

Ünlü tiyatro ve sinema sanatçısı Gazanfer Özcan'ın kızı Fulya Ündüz, "Babam biliyorsunuz komedi sanatçısıydı ve uzun zamandır tedavi görüyordu. Dostlarını da üzmemek için bunu da kimseyi belli etmemeye çalışıyordu" dedi.

Özcan'ın vefat etmesi üzerine Amerikan Hastanesi'ne akın eden sanatçı dostlarının ziyaretleri ise halen sürüyor. Haberin ardından ilk gelen Avrupa Yakası ekibi hastaneden ayrılırken, Ata Demirer, Yılmaz Morgül, Süheyl ve Behzat Uygur kardeşlerin de aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı hastaneye geldi. Sanatçılar Özcan'ın ailesine baş sağlığı dilerken olaydan derin üzüntü duyduklarını ifade etti.

Son derece üzgün olduğu gözlenen Ündüz, "Sağ olsunlar Avrupa Yakası ekibi yanımızdan hiç ayrılmadı. Hiçbiri de bizi yalnız bırakmadı. Sizler de öyle. Bu yüzden teşekkür ederim" diye konuştu.

Bu arada, Özcan'ın ölümü üzerine hastaneden yapılan yazılı açıklamada, '27 Ocak 2009 tarihinden itibaren Amerikan Hastanesi'nde kalp yetmezliği ve iskemik serebral vansküler hastalık tanılarıyla tedavi gören ve 13 Şubat 2009 tarihinden bu yana da yoğun bakımda takip edilen tiyatro sanatçısı Gazanfer Özcan bugün saat 19.22'de vefat etmiştir" denildi.
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2009, 08:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner63