Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Aile ve Gençlik Fonu'na dair önemli detayları kamuoyuyla paylaştı.

Başvuru sürecine yönelik çalışmaların tamamlandığını belirten Bakan Göktaş, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın yönetmelik hazırlıklarının sürdüğünü açıkladı.

BAŞVURU SÜRECİNE İLİŞKİN HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI

Bakan Göktaş, yaptığı açıklamada, "Bakanlık olarak başvuru sürecine dair arka plan çalışmalarını ve hazırlıklarını tamamladık." dedi.

Ayrıca, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın fonun usul ve esaslarına ilişkin yönetmelik hazırlıklarının devam ettiğini belirtti.

faizsiz-kredi-2

EKONOMİK DESTEK PROGRAMI DETAYLARI

Program kapsamında sağlanacak ekonomik destek hakkında bilgi veren Göktaş, onaylanan başvurulara 2 yıl geri ödemesiz, toplamda 48 ay vadeli 150 bin TL kredi desteği sunulacağını ifade etti.

Bu destekle, Türkiye'nin yer altı zenginliklerinden elde edilecek gelirlerle gençlerin geleceğine yatırım yapılacağını vurgulayan Bakan, gençleri evlilik süreçlerinde desteklemek ve sosyal risklerden korumak amacıyla eğitim ve danışmanlık hizmeti sunacaklarını belirtti.

İLK UYGULAMA KAHRAMANMARAŞ'TA OLACAK

Kendi işini kurmak isteyen gençlere destek olacaklarını dile getiren Göktaş, fonun ilk uygulamasını deprem bölgesi Kahramanmaraş'ta başlatmayı planladıklarını açıkladı.

Gözler Fırat Görgel'in toplantısında: Kahramanmaraş projelerini açıklayacak Gözler Fırat Görgel'in toplantısında: Kahramanmaraş projelerini açıklayacak

İlerleyen süreçte ise programı, tüm Türkiye genelinde yaygınlaştırmayı hedeflediklerini ifade etti.

evlilik-kredisi-sona-gelindi

EVLİLİK KREDİSİ DETAYLARI

Aile ve Gençlik Bankası üzerinden yeni evlenen çiftlere yönelik verilecek evlilik kredisi detayları da açıklandı. İki yıl geri ödemesiz ve faizsiz olarak sağlanacak 48 ay vadeli 150 bin TL kredi, Aile ve Gençlik Fonu'nun destek programları arasında yer alacak.

FON YÖNETİMİ VE KURUL DETAYLARI

Aile ve Gençlik Fonu kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. Fonun yönetim kurulu, Hazine ve Maliye Başkan Yardımcısı başkanlığında, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı ile Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı'ndan oluşacak. Yönetim kurulu, fon kaynaklarının aktarılacağı projeleri belirleyecek ve harcama programlarını oy çokluğu ile kararlaştıracak. Bakan yardımcıları, ilgili bakanlıklar tarafından görevlendirilecek.

evlilik-kredisi-basvurusu