Kahramanmaraş merkezli depremlerin üzerinden bir yıldan fazla süre geçmesine rağmen, Türkiye'nin dört bir yanından deprem haberleri gelmeye devam ediyor. Yurdun hemen her bölgesi deprem tehlikesiyle karşı karşıya.

Kayseri Buyuksehirden Afad Mta Ve Tbb Is Birligi Ile Kayserinin Depremselligine Katki Saglayacak Proje 12

KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NDEN MİKRO BÖLGELEME ÇALIŞMALARI

6 Şubat 2023'te gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, Kayseri Büyükşehir Belediyesi Deprem Master Planı Çalışmaları kapsamında önemli adımlar atıyor. 200 milyon metrekare alanda yürütülen mikro bölgeleme çalışmaları, kentte devam eden projelere önemli destek sağlıyor.

Bu çerçevede, Büyükşehir Belediyesi Afet İşleri Daire Başkanlığı, Sarıoğlan Tatılı Hendeği'nde AFAD, MTA ve Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) iş birliğiyle TÜBİTAK Projesi'ne lojistik destek sunuyor.

Kayseri Buyuksehirden Afad Mta Ve Tbb Is Birligi Ile Kayserinin Depremselligine Katki Saglayacak Proje 23

ÇALIŞMALAR YOĞUN BİR ŞEKİLDE SÜRÜYOR

Bölgede yürütülen çalışmalar hakkında bilgi veren AFAD Deprem Danışma Kurulu Üyesi ve Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fikret Koçbulut, "Bir haftadır çalışmamız devam ediyor. TÜBİTAK tarafından desteklenen Türkiye'nin diri faylarının paleosismolojisi başlıklı bir proje yürütüyoruz. Bu proje, AFAD, MTA, Belediyeler Birliği ve TÜBİTAK'ın desteğiyle gerçekleştiriliyor ve toplam 14 projeden oluşuyor. Biz bu projelerin 11 numaralısıyız. Sivas'tan Kayseri'ye kadar uzanan Deliler Fayı'nı inceliyoruz. Fayın paleosismolojik özelliklerini ortaya koymak amacıyla detaylı haritalar ve jeofizik yöntemlerle çalışıyoruz" dedi.

Antalya'da Tatilciden Klima Tepkisi: Otel Restoranında Yatak Protestosu Antalya'da Tatilciden Klima Tepkisi: Otel Restoranında Yatak Protestosu

DEPREM ÜRETME ARALIĞI ORTAYA ÇIKACAK

Prof. Dr. Koçbulut, Kayseri'nin mikro bölgeleme çalışmalarının da devam ettiğini belirterek, "Kayseri'nin güneyindeki Ecemiş Fayı'na dair çalışmalarımızı da sürdürüyoruz. Bu çalışmalar, aktif fayların yerleşime uygunluğu açısından değerlendirilmesini sağlayacak. Deliler Fayı'nın Sarıoğlan segmentinin ters bileşenli bir fay olduğunu tespit ettik. Kazı çalışmaları sonucunda fayın kayma hızı ve deprem üretme aralığı belirlenecek" ifadelerini kullandı.

Kayseri Buyuksehirden Afad Mta Ve Tbb Is Birligi Ile Kayserinin Depremselligine Katki Saglayacak Proje 59

YERİN BİR NEVİ MR'INI ÇEKİYORUZ

Büyükşehir Belediyesi Afet İşleri Daire Başkanı Gonca Arın, "Kayseri'nin depremselliği üzerine yaptığı çalışmalar nedeniyle Prof. Dr. Fikret Koçbulut ve ekibine teşekkür ederiz. Ayrıca Sarıoğlan Belediyesi'ne desteklerinden dolayı minnettarız" dedi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Sinan Koçeroğlu ise yer radarı uygulamaları hakkında bilgi vererek, "Türkiye'nin diri fay haritasının belirlenmesinde Deliler segmenti üzerinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yer radarı ve dron uygulamalarıyla yerin bir nevi MR'ını çekiyoruz. Bu yöntemle fayların jeofizik özelliklerini detaylı şekilde inceleyebiliyoruz" diye konuştu.

Kayseri Buyuksehirden Afad Mta Ve Tbb Is Birligi Ile Kayserinin Depremselligine Katki Saglayacak Proje 3

Editör: İsa Aslantaş