Kahramanmaraş İnşaat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Reyhanlıoğlu, Yerinde Dönüşüm projelerinin hızlandırılması ve kolaylaştırılması için önemli bir öneri sundu.

Reyhanlıoğlu, şu an yürürlükte olan 500 metrekare üst sınırı olan geçici müteahhitlik sisteminin 500 metrekare üstü çok katlı yapılarda da uygulanabilir olması gerektiğini savundu.

TEK MÜTEAHHİTLİK NUMARASIYLA KOLAY YÖNETİM

Reyhanlıoğlu'nun önerisine göre, hibe ve destek için ayrılan ödenek, sadece bina sahiplerinin katılım sağlayabileceği ortak bir müteahhitlik numarası oluşturulup, yine aynı müteahhitlik numarası ile sadece yerinde dönüştürülecek binanın inşaat giderlerinde harcanmak üzere geçici bir banka hesabında muhafaza edilebilir. Bu sayede, fonların daha şeffaf ve denetlenebilir bir şekilde kullanılması sağlanabilir.

HAK EDİŞ USULÜYLE ÖDEMELER

İnşaat yapım ve imalat harcamaları için yapılacak ödemeler ise şantiye şefinin, Yapı denetimin ve kat maliklerinden oluşan en az üç kişilik bir heyetin onayı ile hak ediş usulü ile banka veznelerinden ya da defterdarlık veznelerinden yapılabilecek. Bu sayede, ödemelerde şeffaflık ve hesap verebilirlik sağlanacak, yolsuzluk riskleri minimize edilecek.

Yüreğimiz yanıyor! Kahramanmaraşlı Piyade Astsubay Çavuş Mehmet Ali Horoz şehit oldu Yüreğimiz yanıyor! Kahramanmaraşlı Piyade Astsubay Çavuş Mehmet Ali Horoz şehit oldu

DEPREM BÖLGELERİNDE ÖNCELİK

Reyhanlıoğlu, kat maliklerinin %51 çoğunluğunun sağlandığı yapılara da geçici müteahhitlik numarası seçeneğinin Deprem bölgelerinde ivedi olarak sağlanması gerektiğini vurguladı. Deprem sonrası ağır hasar alıp acil yıkılan, orta hasar almış ve bina kullanım ömrünü tamamlamış riskli yapıların ivedi olarak dönüştürülmesi için bu sistem önemli bir kolaylık sağlayabilir.

DAHA HIZLI VE KOLAY DÖNÜŞÜM

Reyhanlıoğlu'nun önerisinin hayata geçirilmesi halinde, Yerinde Dönüşüm projelerinin daha hızlı ve kolay bir şekilde tamamlanması mümkün olacak. Bu sayede, depreme dayanıklı ve güvenli konutlara erişim artarken, kentsel dönüşüm süreci de hızlanacak.

Editör: İsa Aslantaş