Mersin'de kan donduran görüntü! Halayla terör örgütü PKK elebaşı Öcalan sloganları attı Mersin'de kan donduran görüntü! Halayla terör örgütü PKK elebaşı Öcalan sloganları attı

Yozgat’ta Yeşil Mercimek Hasadı Başladı: Tırpan İşçileri Zorlu Mesaiye Başladı

Tırpan İşçileri İçin Hasat Sezonu Başladı

Yozgat’ta, günlük yevmiyeleri bin 500 liraya, aylıkları ise 45 bin liraya ulaşan tırpan işçileri, yeşil mercimek hasadı için sahaya indi. Türkiye’nin yeşil mercimek üretiminde önde gelen illerinden biri olan Yozgat’ta, çiftçiler hasat sezonunu açtı. Kimi çiftçi makinelerle hasat yaparken, bazıları ise geleneksel yöntemlerle tırpan kullanarak işlerini sürdürüyor. Teknolojinin gelişmesiyle sayıları giderek azalan tırpan işçileri, zorlu şartlar altında çalışmaya devam ediyor. Sabahın erken saatlerinde işe koyulan tırpan işçileri, 30 dereceyi bulan sıcak havaya rağmen çalışmalarını sürdürüyor. Çalatlı köyünde bulunan bereketli topraklarda çalışan işçiler, geçimlerini bu zorlu işten sağlıyor.

Tatile Gittiği Antalya’dan Geri Dönen İşçi: "Tırpan İşçisi Bulmak Zor"

Yozgat’ta tırpan işçisi bulmanın zor olması nedeniyle tatile gittiği Antalya’dan geri dönmek zorunda kalan Ali Osman Akyol, yaşadığı durumu anlattı. “Aşağı yukarı 16 yaşından beri reçberlik yapıyorum, tırpan işiyle uğraşıyorum. Yozgat’a Antalya’dan tatildeyken geri döndüm. Arkadaşlar çağırdı. Çalışacak adam bulamıyorlardı, bana dediler ben de geldim, çalışıyorum. 40 yıldır tırpan işiyle uğraşıyorum, günlük bin 500 liraya çalışıyorum, geçen yıl yevmiyemiz 800 liraydı. Yazıpınar köyünden hariç pek tırpancı kalmadı, herkes yaşlandı. Biz 3 kişi kaldık. Herhalde bu gidişle tırpancılık bitecek. Makineyle biçme hem pahalı oluyor hem de ürün kaybı daha çok oluyor. Tırpan daha iyi. Güneş altında çalışmak kolay olmuyor ama mecbur çalışıyoruz” dedi.

Tırpan İşçilerinin Sayısı Azalıyor

Ali Osman Akyol’un yanı sıra, Yazıpınar köyünden gelen Hıfzı Erdoğan da 15 yaşından beri tırpancılık yaptığını belirterek mesleğin zorluklarına dikkat çekti. “Aşırı sıcaklarda çok zor oluyor ama ekmek parası mecbur yapıyoruz. Yevmiyemiz bin 500 lira, tırpancı yetişmiyor, bilenler de yaşlandı, tırpancı bulmak zor. Makinenin masrafı çok oluyor, onun için geleneksel yöntemi seçiyorlar” şeklinde konuştu.

Tırpan İşçiliğinin Geleceği

Tırpan işçilerinin sayısının giderek azalması, bu zorlu mesleğin geleceği hakkında endişelere yol açıyor. Geleneksel yöntemlerle hasat yapmanın hem daha ekonomik hem de daha verimli olduğunu belirten işçiler, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte bu mesleğin tamamen yok olabileceğinden endişe ediyor. Her ne kadar makineyle hasat yapmanın masraflı ve ürün kaybına neden olduğu belirtilse de, tırpan işçiliği yapmak her geçen gün daha da zorlaşıyor.

Yozgat’ta yeşil mercimek hasadı, tırpan işçilerinin azalan sayısına rağmen devam ediyor. Çiftçiler, zorlu şartlar altında çalışan bu emekçilerin değerini biliyor ve geleneksel yöntemlerle hasat yapmanın önemini vurguluyor. Ancak, tırpan işçiliğinin geleceği belirsizliğini koruyor.

Aylık 45.Mp4 1

Kaynak: İhlas Haber Ajansı