Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerde 59 binanın yıkıldığı ve 4 bin kişinin hayatını kaybettiği trajik olayın ardından, Şazibey Mahallesi adeta yerinden dönüşüm bekliyor. Bu felaketin simgelerinden biri olan 'Ebrar Sitesi' depremde yerle bir olan binalardan sadece biriydi.

MAHALLEDEKİ YIKIM VE ETKİLENENLER

Pazarcık ve Elbistan ilçelerini sarsan depremler sırasında Onikişubat ilçesine bağlı Şazibey Mahallesi'nde 59 binanın yıkılması, mahalle sakinlerinin acı bir gerçekle yüzleşmesine neden oldu. Bu felakette yaklaşık 4 bin kişi hayatını kaybederken, 18 bin civarında insan da evsiz kaldı.

YENİ BAŞLANGIÇ İÇİN BEKLEYİŞ

Şehir merkezindeki Hayrullah Mahallesi'nde inşaat çalışmalarına başlanırken, Şazibey Mahallesi sakinleri ise yerinde dönüşüm sürecinin başlamasını bekliyor. Mahalle Muhtarı Cemal Kaya, inşaat çalışmalarının bir an önce başlamasını ve mahallelerinin yeniden yapılandırılmasını istiyor. Bin 800 hanenin evsiz durumda olduğunu belirten Kaya, mahallelerinin yerinde yeniden inşa edileceği konusunda yetkililerden aldıkları güvenceyi paylaşıyor.

“Görevimize 5 bin konutla başlayacağız” “Görevimize 5 bin konutla başlayacağız”

UMUT DOLU BEKLEYİŞ

Muhtar Kaya, şu sözlerle mahalle sakinlerine umut aşılamaya çalışıyor: "Mahallemiz yerine yapılacak. Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ile görüştüm ve bana, ‘Muhtarım hiçbir sıkıntı yok, mahallemiz yerine yapılacak ve en kısa zamanda başlanacak’ dedi. İnşallah biz onu bekliyoruz, yani hiç kimse kuşkulanmasın, herkesin evi yerinde yapılacak."

DEPREM SONRASI İŞ YERLERİNDEKİ ZORLUKLAR

Mahalledeki iş yerlerinin deprem sonrası zor durumda olduğunu vurgulayan Kaya, önceliklerinin konut olduğunu belirtiyor. Zemin artı dört kat olarak belirlenen binaların güvenli olduğunu vurgulayan muhtar, iş yerlerindeki sıkıntılara rağmen önceliğin mahalledeki konutların yeniden inşası olduğunu ifade ediyor.

KAHRAMANMARAŞ'IN SİLÜETİNE YENİ BİR DÖNEM

Mahalle sakinlerinin acil olarak yeniden ayağa kalkmasını umut ettiği bu süreçte, yapılacak olan konutlarla birlikte Kahramanmaraş'ın siluetinin güzelleşeceğini dile getiren Kaya, "Mahallemiz olmaz ise Kahramanmaraş da olmaz, herkes de bunun farkında" diyerek şehrin bir bütün olarak bu sürece odaklanması gerektiğini vurguluyor.

Kaynak: İHA