İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Marmara Denizi'nde meydana gelen depremin etkilerini açıkladı.

Canlı Yayında Şok Eden Küfür: Gazeteci Şaban Sevinç'ten Aykan Erdemir'e Ağır Sözler! Canlı Yayında Şok Eden Küfür: Gazeteci Şaban Sevinç'ten Aykan Erdemir'e Ağır Sözler!

Buna göre, İstanbul'da 2 binada, Bursa'da ise 1 evde çatlaklar oluştuğu belirlendi.

Ayrıca, deprem sırasında merdivenden düşen 2 vatandaşın da yaralandığı açıklandı.

DEPREMİN DETAYLARI

Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı'nın belirlediğine göre, depremin merkez üssü Bursa'nın Mudanya ilçesi açıklarında, Gemlik Körfezi'nin 4,73 kilometre açığıydı.

Saat 10.42'de meydana gelen depremin derinliği ise 8,98 kilometreydi. Deprem, Bursa'nın yanı sıra İstanbul, İzmir ve Tekirdağ gibi çevre illerde de hissedildi.

ARTÇI DEPREMLER DEVAM EDİYOR

Bakan Yerlikaya, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Marmara Denizi'ndeki 5.1 büyüklüğündeki ana depremin ardından en büyüğü 4.5 olmak üzere farklı büyüklüklerde 13 artçı depremin ölçüldüğünü belirtti.

HASAR TESPİTLERİ VE İLK MÜDAHALE

Bakan Yerlikaya, "İstanbul, Bursa ve diğer çevre illerde yapılan saha taramaları sonucunda, AFAD, jandarma, emniyet, UMKE ekipleri ve diğer görevliler tarafından 112'ye gelen ihbarlar değerlendirildi. Şu ana kadar olumsuz bir durum tespit edilmedi. İstanbul Esenler'de 1, Küçükçekmece'de 1 bina çatlağı tespit edildi ve ilgili ekipler sevk edildi. Bursa Mudanya'da 1 evde çatlak olduğu ihbar edildi ve müdahale ekipleri adreslere sevk edildi. Merdiven kazası sonucu 2 vatandaşımız yaralandı ancak sağlık durumları stabil" ifadelerini kullandı.