İngiliz haber ajansı Reuters, son dünya genelindeki ekonomik gelişmelere dair gerçekleştirdiği anketle doların 2024 yılındaki muhtemel seviyelerini ortaya koydu.

Yapılan ankette, gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin, özellikle de Türk Lirası'nın dolar karşısında değer kazanacağı öngörüldü.

Araç Sahiplerine Müjde: Benzine ve Motorine Flaş İndirim! Araç Sahiplerine Müjde: Benzine ve Motorine Flaş İndirim!

GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERİN PARA BİRİMLERİNİN DOLAR KARŞISINDA DEĞERLENMESİ BEKLENİYOR

Reuters'ın 1-5 Aralık tarihleri arasında 45 stratejistle yaptığı ankete göre, gelişmekte olan piyasa para birimlerinin çoğunluğu, 2023'teki kayıplarını telafi ederek, ABD Merkez Bankası'nın faiz indirimi beklentilerine bağlı olarak 2024 yılında dolar karşısında hafif bir yükseliş yaşayacak.

Özellikle Asya'nın, gelecek yıl kazançlarını sürdüreceği ve bazılarının 2023'teki kayıplarını tamamen telafi edeceği öngörülüyor.

TÜRK LİRASI VE GÜNEY AFRİKA RANDI'NIN BEKLENEN SEYRİ

Ankete göre, bu yıl içinde sırasıyla yüzde 35 ve yüzde 10 değer kaybeden Türk Lirası ve Güney Afrika Randı'nın, yakın zamanda kayıplarını telafi etmesi beklenmiyor.

Türk Lirası, yıl başından bu yana dolar karşısında yüzde 35 oranında değer kaybı yaşadı.

DOLAR/TL KURU İLE İLGİLİ TAHMİNLER

Reuters'in anketine katılan kurumların medyan tahminlerine göre, dolar/TL kurunun bir ay sonra 28,9, üç ay sonra 30, altı ay sonra 31,6684 ve bir yıl sonra ise 33 seviyesine ulaşması bekleniyor.

Türk Lirası'nın gelecekteki seyri konusundaki bu projeksiyonlar, uzmanların değerlendirmelerini yansıtmaktadır.