Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar dönüşü uçakta basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Özellikle "Pazardaki fiyat istikrarsızlığı" konusuna odaklanan sorular üzerine Erdoğan, bakanlıkların bu konuda titizlikle çalıştığını belirtti.

FAHİŞ FİYAT ARTIŞLARIYLA MÜCADELEDE BAŞARILI SONUÇLAR

Erdoğan, enflasyonla mücadelede gelinen noktayı değerlendirirken, fırsatçılarla mücadelenin otomobil ve gayrimenkul fiyatlarında düşüşe yol açtığını vurguladı.

Zam yağmuru devam ediyor: Vatandaşın bütçesine 1 haftada 40 TL darbe! Zam yağmuru devam ediyor: Vatandaşın bütçesine 1 haftada 40 TL darbe!

"Fırsatçılıkla mücadele, fahiş fiyat artışlarıyla mücadele noktasında denetim ve cezai uygulama görevlerimizi yapıyoruz. Bunu yaparken de ilgili kurumlarımız enflasyonla mücadele programına uygun biçimde koordineli çalışıyor" diyen Erdoğan, bu çerçevede sektörlere yönelik hızlı ve organize müdahalelerin devam ettiğini ifade etti.

EKONOMİDEKİ GENEL FİYAT ARTIŞLARI YAVAŞLIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, enflasyonun dizginlendiğini, beklentilerin yönetildiğini ve kalıcı bir dezenflasyon sürecinin başladığını söyledi. "Şu anda yavaşlama başladı. Bu bir trende dönüştü" diyen Erdoğan, ekonominin tamamına hakim fiyat seviyelerindeki artışların yavaşlamasının önemine vurgu yaptı.

ENFLASYONUN HIZLI DÜŞÜŞÜ HAZİRAN'DAN SONRA BEKLENİYOR

Erdoğan, önümüzdeki aylarda enflasyondaki düşüşün net bir şekilde ortaya çıkacağını belirtirken, Haziran ayına kadar yıllık enflasyonun baz etkisiyle yüksek kalabileceğini ifade etti.

Haziran sonrasında para politikasının etkisiyle çok hızlı bir şekilde yıllık enflasyonun düşeceğini öngördü.