Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, 2024 yılında vergi, ceza, harç gibi birçok kaleme uygulanacak olan zam oranını resmi olarak belirledi.

Kuzey Kıbrıs 2024 asgari ücret ne kadar? Kuzey Kıbrıs 2024 asgari ücret ne kadar?

Yeniden değerleme oranı, geçtiğimiz yılın ekim ayına göre Türkiye İstatistik Kurumu'nun yurt içi üretici fiyat endeksinde meydana gelen ortalama fiyat artış oranına dayanarak yüzde 58,46 olarak tespit edildi.

Bu oran, 2023 yılındaki oranla aynı olarak kaydedildi.

VERGİ, CEZA VE HARÇLARDA YÜZDE 58,46 ZAM

2024 yılında vergi, ceza ve harçlara yüzde 58,46 oranında zam yapılacak. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan düzenlemede, daha önce yayımlanmış tebliğlerin de hala geçerli olduğu vurgulandı.

Bu karar, 2024 yılında birçok mali kalemin artışa geçeceği anlamına geliyor.

YENİDEN DEĞERLEME ORANI HANGİ KALEMLERİ ETKİLEYECEK?

TÜİK'in ekim ayı enflasyon verileri, 2024 yılı yeniden değerleme oranını belirledi. Emlak Vergisi, Çevre Temizlik Vergisi, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), çeşitli harçlar, araç muayene ücreti, Gelir Vergisi tarife dilimleri ve idari cezalar, 2024 yılı için uygulanacak yeniden değerleme oranı olan yüzde 58,46 artışıyla karşı karşıya kalacak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN YETKİSİ

Vergi Usul Kanunu'na göre, Cumhurbaşkanı vergi ve harçlarda yeniden değerleme oranını yüzde 50'ye kadar azaltma ve yüzde 50'ye kadar artırma yetkisine sahiptir.

Geçtiğimiz yıl Motorlu Taşıtlar Vergisi vergisi için yüzde 122,9 olarak belirlenen yeniden değerleme oranını yüzde 61,5'e düşüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, benzer bir yetkiyi 2024 yılında da kullanabilir.