Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart 2024'te yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde bazı yerlerde iptaller olması halinde yenileme seçimlerinin 2 Haziran Pazar günü yapılacağını kararlaştırdı.

Erdoğan, Hafize Gaye Erkan'a Yeni Görev Vaadi Verdi: Bomba İddia! Erdoğan, Hafize Gaye Erkan'a Yeni Görev Vaadi Verdi: Bomba İddia!

Resmi Gazete'de yayımlanan kararda, 2972 sayılı Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetler Seçimi Hakkında Kanun'a atıfta bulunuldu.

Kanun gereği, bir seçim çevresinde seçim işlemleri sebebiyle iptal kararı verilirse, o bölgede yeniden seçim yapılması gerekiyor.

Bu yeniden seçimin, 2024 yılının haziran ayının ilk pazar günü, yani 2 Haziran'da yapılması öngörülüyor.

Kararda ayrıca, 31 Mart'ta herhangi bir sebeple yapılamamış belediye, muhtar ve ihtiyar meclisi/heyeti üyeliği seçimleri ile 1 Ocak 2024'ten sonra oluşan köylerin muhtar ve ihtiyar meclisi üyeliği seçimlerinin de 2 Haziran'da yapılacağı belirtildi.

Yeniden yapılacak seçimlerin, ilk seçimin tekrarı ve devamı niteliğinde olduğu vurgulanırken, bu seçimlerde sadece oy verme işleminin tekrarlanacağı kaydedildi.