Kahramanmaraş'ta, geçtiğimiz yıl yaşanan büyük depremlerin ardından, afetzedelere yönelik yapılan yardımların toplamı 7 milyar 700 milyon lirayı buldu. AFAD ve çeşitli sosyal yardım programları aracılığıyla sağlanan bu destek, depremin yaralarını sarmaya yönelik önemli bir adım olarak görülüyor.

DEPREMİN MERKEZİNDE YARALAR SARILIYOR

6 Şubat'ta meydana gelen ve merkez üssü Pazarcık ile Elbistan olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler sonrası, Kahramanmaraş'ta hasar tespit ve onarım çalışmaları devam ediyor. Kentteki 238 bin 425 binadan 53 bin 945'i hasarlı olarak kayıtlara geçerken, 534 kültür varlığının yaklaşık yarısı da depremden etkilendi.

ÖDEMELER VE YARDIMLAR

AFAD, hasar gören hanelere, taşınma ve kira desteği, vefat edenlerin yakınlarına ödemeler yaparak toplamda 251 bin 11 kişiye maddi yardım sağladı. Ayrıca, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, 32 bin 264 seferle vatandaşlara yardım dağıtırken, 111 milyon 77 bin 833 öğün yemek de dağıtıldı. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ise kırsalın yeniden canlandırılması amacıyla 1 milyar 378 milyon 384 bin liralık destek verdi.

138 BİN DEPREMZEDE KONTEYNERLERDE YAŞIYOR

Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer, kentteki yeniden yapılanma çalışmaları hakkında bilgi verdi. Yaklaşık 138 bin depremzedenin, 39 bin konteynerde yaşamaya devam ettiğini belirten Ünlüer, afetzedeleri kalıcı konutlara taşıma hedeflerinin altını çizdi. Ayrıca, kentte 10 bin bağımsız birimin inşası için çalışmaların sürdüğünü ve hastane yapımına da başlandığını ifade etti.

Kahramanmaraş'ta 20 yaşındaki kız 27 yaşındaki sevgilisini öldürdü Kahramanmaraş'ta 20 yaşındaki kız 27 yaşındaki sevgilisini öldürdü

EĞİTİM VE ENKAZ KALDIRMA ÇALIŞMALARI

Vali Ünlüer, depremde hasar gören 97 okulun durumu ve eğitim faaliyetlerinin devamı hakkında da bilgiler verdi. Enkaz kaldırma çalışmalarının %90 seviyesinde tamamlandığını belirten Ünlüer, yardımların AFAD ve sosyal yardımlaşma kanallarıyla sürdüğünü ve toplamda 7,7 milyar liralık bir yardım yapıldığını vurguladı.

Editör: İsa Aslantaş