66. Türkiye Cumhuriyeti Kabinesi'nin Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı olarak görev yapan AK Parti Kahramanmaraş milletvekilleri ile bir araya gelerek Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ile görüştü.

Görüşme, Bakan Tunç'un Kahramanmaraş'ın deprem sonrasındaki inşaat sürecine dair yoğun çabalarını vurguladığı bir atmosferde geçti.

TUNÇ: KAHRAMANMARAŞ'IN YENİ İNŞAATI ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ

TBMM'de, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın 2024 bütçesinin kabul edilmesinin ardından gerçekleşen görüşmede Adalet Bakanı Tunç, depremin etkisiyle ağır hasar gören Kahramanmaraş'ın inşaat süreciyle ilgili bilgi verdi.

Tunç, "Yaptığımız çalışmalarda Elbistan'daki 700 kişilik cezaevinin yıkıldığını hatırlatmak isterim. Elbistan 700 kişi kapasiteli E-tipi cezaevimizin yerine 1322 kişi kapasiteli L Tipi, 480 kişilik açık cezaevi olmak üzere 1802 kapasiteli yeni bir cezaevini yatırım programına teklif ettik" dedi.

MAĞDURİYETE ENGEL OLMAK İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Cezaevi personeli açısından yaşanan mağduriyet konusuna da değinen Tunç, 190 personelin bulunduğu cezaevinde istekli olanların başka cezaevlerine nakledilebileceğini belirtti.

Tunç, "Konteynerlerde yaşayan personel de var. Onların mağduriyetine neden olunmaması için sadece istekli olanlar tercih yapsın diye bir yazı gönderildi" şeklinde konuştu.

EKİNÖZÜ İLÇESİNDE YENİ CEZAEVİ PROJESİ

Adalet Bakanı Tunç, Ekinözü ilçesindeki projelerle ilgili de bilgi vererek, "Ekinözü'nde de bir cezaevi projemiz var. İnşallah onu da hayata geçiririz" dedi.

TUNÇ: "DEPREMİN YARALARINI SARARAK YENİDEN İNŞA EDECEĞİZ"

Kahramanmaraş'a geçmiş olsun dileklerini ileten Bakan Tunç, "Depremin yaralarını süratle sararak, şehirlerimizi yeniden inşallah ayağa kaldıracağız" ifadesini kullandı.

Kahramanmaraş'ta korkutan yangın! Havadan ve karadan müdahale edildi Kahramanmaraş'ta korkutan yangın! Havadan ve karadan müdahale edildi

KİRİŞCİ: "ÖNEMLİ BİR DEĞİŞİM VE DÖNÜŞÜM YAŞANACAK"

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Vahit Kirişci, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, "Adalet Bakanlığımıza bağlı kurumların Türkiye Yüzyılı'na yakışır şekilde yeniden inşa edilmesi konusunda her zaman bizlere destek olan Adalet Bakanımız Sayın Yılmaz Tunç'a Gazi Meclis’imizde teşekkürlerimizi sunduk. Derdimiz güzel şehrimiz Kahramanmaraş’ımıza hizmet siyaseti" dedi.

Kirişci, Elbistan ve Ekinözü'ndeki çalışmaların önemli bir değişim ve dönüşüm getireceğini belirtti.

Editör: İsa Aslantaş