CHP'nin yıllar sonra kazandığı, AK Parti'nin ise kaybettiği ilk seçim olarak tarihe geçen 31 Mart yerel seçimlerinin ardından AK Parti, "neden oy kaybettik" sorusuna yanıt ararken emeklilere yönelik yeni zam hazırlıklarına başladı.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ARTIYOR

Emekli maaşlarına zam tartışmaları sürerken, AK Parti en düşük emekli maaşını 10 bin TL'den 12 bin TL'ye çıkarmak için çalışmalarını hızlandırdı. Tüm emeklilere 2 bin TL'lik seyyanen zam yapılması da gündemde.

ÇALIŞMALAR PERŞEMBE GÜNÜNE KADAR SÜRECEK

AK Parti, en düşük emekli maaşlarını 10 bin TL'den 12 bin TL'ye çıkarmak için çalışmalarını Perşembe gününe kadar sürdürecek. 2 bin TL'lik seyyanen zammın tüm emeklilere yansıtılması konusu ise henüz netleşmedi.

SEÇİM YATIRIMI OLARAK YAPILAN ZAMLAR

2023 seçimlerinden önce en düşük emekli maaşı seçim yatırımı olarak 7 bin 500 TL'ye çıkarılmıştı. Ocak 2024'te bu miktar 10 bin TL'ye yükseltildi. Ancak bu artışların olumsuz sonuçları AK Parti tarafından değerlendiriliyor.

Ekonomim'de yer alan habere göre, AK Parti, seçim yatırımı olarak alınan kararların şimdi olumsuz sonuçlarını masaya yatırıyor. En düşük emekli maaşını 10 bin TL'den 12 bin TL'ye çıkarmayı planlayan parti, aynı zamanda kök maaşlarla ilgili köklü çözüm arayışlarını da sürdürüyor.

2 BİN TL'LİK SEYYANEN ZAM TARTIŞMALARI

Öte yandan, tüm emeklilere 2 bin TL'lik seyyanen zam yapılması da tartışılıyor. AK Parti kaynakları, "Tüm emeklilere yansıması konusunu tartışıyoruz, ama henüz alınmış bir karar yok" açıklamasında bulundular.

YAKLAŞIK 1 MİLYON 610 BİN KİŞİ YARARLANACAK

Yüzde 25 Zam Sınırı Kalktı! Ev ve İş Yeri Kiraları Ne Kadar Artacak? Yüzde 25 Zam Sınırı Kalktı! Ev ve İş Yeri Kiraları Ne Kadar Artacak?

En düşük emekli maaşı alanlar için yapılacak düzenlemeden yaklaşık 1 milyon 610 bin kişinin yararlanacağı belirtiliyor.

Editör: İsa Aslantaş