Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, TRT Haber Haber Koordinatörü Ahmet Görmez'in sorularını yanıtladı. Uzaya gitme süreci, uzaydaki çalışmalar ve Dünya'ya dönüşle ilgili merak edilen soruları cevapladı.

YOLCULUĞUN ERTELENMESİ

Uzaya yapılan yolculuğun ertelenmesi sürecini açıklayan Gezeravcı, ekstra stres yaşamadıklarını belirtti. "Son dakika ertelemesi işin doğası. Herhangi bir yolculuğa çıkarken dahi son dakika teknik ertelenmesi gibi bir durum, normalleştirilmesi gerekiyor." dedi.

UZAYDAKİ YAŞAM VE BESLENME

Uzayda neler yediklerini açıklayan Gezeravcı, "Suyu arındırılmış dana, tavuk, armut gibi pek çok yemek var. Tüketime hazır olan, emniyet şartlarında direkt yenebilir gıdalar var." şeklinde konuştu.

UYKU DÜZENİ

Yerçekimsiz ortamda nasıl uyudukları hakkında bilgi veren Gezeravcı, "Bize tahsis edilen alanlar vardı. Uyku tulumunu 4 noktaya gererek kendimi sabitledim." ifadelerini kullandı.

İLK DENEYLER VE DÜNYA'YA DÖNÜŞ

Sınırı aşan ilk deneylerini kalemla gerçekleştirdiğini belirten Gezeravcı, "Uzay sınırı eşiğini geçince yer çekimsiz ortamı test etmek istedim." dedi. Dünya'ya dönüş deneyimini ise "Dışarıyla göz temasında alev kütlesini gördüğümüz bir an oldu. Tekrar Dünya'da olmak harika bir duygu." sözleriyle aktardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan 13 yıl sonra Irak'ta! 20'den fazla anlaşma imzalanacak Cumhurbaşkanı Erdoğan 13 yıl sonra Irak'ta! 20'den fazla anlaşma imzalanacak

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, uzaydaki yaşamı ve Dünya'ya dönüş deneyimini detaylarıyla anlattı.