Deprem felaketi sonrası uygulamaya konulan ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) için açılan iptal davası, Anayasa Mahkemesi tarafından sonuçlandı.

Mahkeme, başvuruyu reddederek ek MTV'nin devam etmesine karar verdi. Bu karar sonrasında, ek vergiyi ödemeyen vatandaşlar ve açılan davaların durumu gündemdeki önemli bir konu haline geldi.

Dünya gazetesi yazarı Zeki Gündüz, bu konuya ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Gündüz, bugünkü köşe yazısında, verginin anayasaya aykırı olduğu iddialarının mahkemede kabul görmediğini ve bundan sonraki sürecin nasıl şekilleneceğinin belirsiz olduğunu ifade etti.

EK MTV ÖDEMESİ YAPMAYANLAR NEYLE KARŞI KARŞIYA?

Ek MTV'yi ödemeyen vatandaşların karşılaşabileceği yaptırımlar da merak edilen bir konuydu.

EMEKLİ, DUL VE YETİMLERE TEMMUZ ZAM FARKI: SGK 26 Temmuz'da Ödeme Yapacak! EMEKLİ, DUL VE YETİMLERE TEMMUZ ZAM FARKI: SGK 26 Temmuz'da Ödeme Yapacak!

Dünya gazetesi yazarı Zeki Gündüz, bu konuya açıklık getirdi:

"Herhangi bir ceza uygulanması söz konusu değil. Ek MTV'nin ödemesi yapılmayan taksitlerine gecikme faizi eklenir ve bu borç ödenmelidir. Eğer ödeme yapılmazsa, cebri takip süreci başlar ve araç sahipleri haciz gibi yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirler. Ayrıca, ek MTV borcu ödenmeden araç muayenesi, devri gibi işlemler de gerçekleştirilemez."

Editör: İsa Aslantaş