Türkiye'de 2023 yılından bu yana tüm ürünlerde sürekli artan fiyatlar, 2024 yılına girilmesiyle birlikte hız kesmeden devam ediyor. Ancak, bu artış trendine akaryakıt fiyatlarında beklenmedik bir mola geldi. Benzine 76 kuruş, motorine ise 1,10 TL indirim yapıldı.

İNDİRİM DETAYLARI

Rafineri çıkış fiyatlarındaki değişikliklerin etkisiyle gerçekleşen bu indirimler, hemen yürürlüğe girecek. Bu indirimler, akaryakıt fiyatlarını olumlu yönde etkileyecek ve tüketicilere nefes aldıracak.

İSTANBUL'DA FİYATLAR NE DURUMDA?

Güncel pompa fiyatlarına göre, İstanbul'da benzinin litresi ortalama 41,22 lira iken, motorinin litre fiyatı ise 43,10 liradan satılıyor. Bu indirimlerle birlikte, yakıt masraflarında hissedilir bir düşüş yaşanması bekleniyor.

Zamlar Yine Kapıda! Coca-Cola ve Kutu Kola Fiyatları Ne Kadar Olacak? Zamlar Yine Kapıda! Coca-Cola ve Kutu Kola Fiyatları Ne Kadar Olacak?

EPDK'DAN YENİ HAMLE

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), diğer ülkelerdeki ham petrol fiyatlarında yaşanan düşüşlerin Türkiye'deki tüketicilere de yansıtılmasını istiyor. Güncellenen marj oranlarıyla birlikte, benzin ve motorin fiyatlarında 1 ila 1,5 TL arasında bir düşüş bekleniyor.

AKARYAKIT FİYATLARININ HESAPLANMASI

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları, gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle belirleniyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı ise, Akdeniz-İtalyan piyasasındaki günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru baz alınarak hesaplanıyor. Bu şekilde, akaryakıt fiyatlarındaki değişimler belirleniyor ve tüketicilere yansıtılıyor.