Türkiye genelinde araç sahiplerini ilgilendiren önemli bir tarih yaklaşıyor.

AK Parti'yi karıştıran emekli zammı talepleri: Hangi kaynakla bunu yapacaksınız? AK Parti'yi karıştıran emekli zammı talepleri: Hangi kaynakla bunu yapacaksınız?

6 Şubat depreminin ardından yürürlüğe giren Ek Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) düzenlemesi kapsamında, ikinci taksit ödemeleri için son gün 30 Kasım.

YALNIZCA 4 GÜN KALDI

Yılda bir kez ödenen Motorlu Taşıtlar Vergisi'nin bu yılki ikinci taksiti için geri sayım başladı. Ek MTV'nin ilk taksiti ağustos ayında alınmıştı, şimdi ise vatandaşlar son taksit ödemelerini belirlenen tarih olan 30 Kasım'a kadar yapmak zorunda.

arac-sahipleri-dikkat-son-4-gun-yapmayanlar-ne-muayene-ettirebilecek-ne-de-satabilecek_2

CEZALI DURUMDAN KAÇINMAK İÇİN SON ŞANS

Vatandaşlar, Ek MTV 2. taksit ödemelerini belirlenen tarihe kadar gerçekleştirmeleri gerektiğinden, cezai duruma düşmemek adına bu tarihi kaçırmamalı.

EMLAK VERGİSİ VE EK MTV SON TAKSİTLERİ KASIM SONUNA KADAR

Ev veya araç sahibi olan herkesin ödemesi gereken Emlak Vergisi ve Ek MTV ödemelerinin ikinci taksitleri, bu ayın sonuna kadar ödenmeli.

arac-sahipleri-dikkat-son-4-gun-yapmayanlar-ne-muayene-ettirebilecek-ne-de-satabilecek_5

ARAÇ SAHİPLERİNE UYARI: ÖDEME YAPMAYANLARIN ARAÇLARI KİLİTLİ!

Ek MTV ödemelerini gerçekleştirmeyen araç sahipleri, araçlarını satamayacak, trafikten çekemeyecek, hurdaya ayıramayacak ve yurt dışına çıkaramayacak. Ayrıca, muayene de yaptıramayacaklar.

arac-sahipleri-dikkat-son-4-gun-yapmayanlar-ne-muayene-ettirebilecek-ne-de-satabilecek_4

MTV ÖDEMESİ NASIL YAPILIR?

Ek MTV ödemeleri, Gelir İdaresi Başkanlığı'na ait "gib.gov.tr" internet adresi, İnteraktif Vergi Dairesi, GİB Mobil uygulaması, anlaşmalı bankaların kredi veya banka kartlarıyla banka hesabından, şubelerden, mobil, telefon ve internet bankacılığı üzerinden kolaylıkla yapılabilecek. Ayrıca, vergi dairesi vezneleri ile PTT şubelerine de ödemeler gerçekleştirilebilecek.

arac-sahipleri-dikkat-son-4-gun-yapmayanlar-ne-muayene-ettirebilecek-ne-de-satabilecek_3

GECİKME FAİZLERİNDE ARTIŞ!

14 Kasım 2023 tarihi itibarıyla yürürlüğe giren yeni düzenleme ile kamu alacakları için uygulanan gecikme zammı oranı yüzde 2.5'ten yüzde 3.5'e yükseltildi. Vergi ödemelerini zamanında gerçekleştirmeyi unutmayın!