Avrupa Birliği, arabalarda güvenlik önlemlerini artırmak amacıyla uçaklardakine benzer bir 'kara kutu' sisteminin zorunlu olmasını kararlaştırdı. Bu sistem, 8 koltuklu otomobillerden, pick-up kamyonetlere ve vanlara kadar geniş bir yelpazedeki N1 sınıfı araçlarda kullanılacak. NTV'nin haberine göre, söz konusu 'kara kutu' sistemi, Avrupa Birliği'nde bulunan 27 ülkede temmuz ayından itibaren zorunlu hale gelecek.

EDR SİSTEMİ VE FONKSİYONLARI

Bu zorunluluk, EDR (Event Data Recorder) olarak bilinen sistemle gerçekleştirilecek. EDR sistemi, araçların hava yastığı sistemine entegre edilecek ve isteğe bağlı olarak kapatılamayacak bir şekilde çalışacak. Hava yastığı ve emniyet kemeri sensörleri devreye girdiğinde, EDR sistemi otomatik olarak kayıt yapacak. Ayrıca, aracın kaputu açıldığında, yatay ya da dikeyde hızı 0,15 saniyede saatte 8 kilometreden fazla arttığında sistem devreye girecek.

Şimşek'ten vergi açıklaması: Yeni paketi 'Çok kazanandan çok, az kazanandan az' ilkesiyle hazırladık Şimşek'ten vergi açıklaması: Yeni paketi 'Çok kazanandan çok, az kazanandan az' ilkesiyle hazırladık

VERİ TOPLAMA VE GÜVENLİK

'Kara kutu' sistemi, hız, fren, pozisyon, aracın titreşimi ve gömülü güvenlik sistemleri gibi çeşitli verileri toplama kapasitesine sahip olacak. Acil bir durum algılandığında, araç zorunlu eCall sistemi aracılığıyla otomatik olarak yardım çağırabilecek. EDR sistemi, araç verilerini yüksek hassasiyetle kaydedecek ve bu bilgiler sadece acil durumlarda yetkililer tarafından erişilebilecek şekilde korunacak. Bu düzenleme, sürücüye ait verilerin gizliliğini koruyarak güvenlik standartlarını yükseltmeyi amaçlıyor.

KARA KUTU ZORUNLULUĞU HANGİ ÜLKELERİ KAPSAYACAK?

Araçlarda 'kara kutu' sistemi zorunluluğu, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya ve İsveç gibi 27 ülkede geçerli olacak. Bu sayede Avrupa Birliği, trafik güvenliği alanında standart bir yaklaşım benimseyerek sürücülerin ve yolcuların güvenliğini artırmayı hedefliyor.

Editör: İsa Aslantaş