PKK elebaşı Durun Kalkan'dan itiraf!

PKK'nın kurucularından olan terörist elebaşı Duran Kalkan, PKK'ya yakın bir siteye röportaj verdi. Kalkan o röportajında, PKK'nın Avrupa tarafından desteklendiğini söyledi. Çözüm sürecine vurgu yapan Kalkan, Avrupa ülkelerinden terör örgütüne "çatışmayı kesmeyin" talimatı geldiğini de açıkladı.

PKK elebaşı Durun Kalkan'dan itiraf!

"Ateşkes ilan etmeyecek, savaşı sürdüreceksiniz." Bu sözler PKK'nın kurucularından elebaşı Duran Kalkan'ın örgüte yakın bir siteye verdiği röportajdan. Duran, bahsettiği bu talimatı verenin ise Avrupa ülkeleri olduğunu söyledi. Kalkan, "Avrupa ülkelerinden ateşkes için zemin bulamadık" dedi.

Terörist elebaşı, röportajında PKK'nın Avrupa tarafından desteklendiğini ifade etti. Türkiye'ye karşı "savaşı sürdürün" tarzı dayatmaların defalarca geldiğini belirtti. "Bu dayatma açık oldu-gizli oldu, sözle oldu-fiiliyatla oldu ama bize dayatılan çatışmaydı, çözümsüzlüktü. Eğer niyetimiz çözümden yanaysa, ateşkesten yanaysa onu boşa çıkartmak için saldırılarda bulundular" dedi. Kalkan, bunun aksine Avrupa ülkelerinin kendilerini barıştan yanaymış gibi gösterdiğini vurguladı.

Terör örgütü elebaşı Duran Kalkan, Türkiye'nin de Avrupa'nın çözüm istediğini sandığını söyledi. Fakat, kısa sürede gerçeklerin bunun tam tersi olduğunu gördüğünü, Ankara'nın Avrupa'dan destek bulamadığını belirtti. "Dış ortam Kürt sorununun çözümüne fırsat ve imkan vermedi. Tam tersine Kürt sorunu için çözümsüzlüğü, Türkiye'de de çatışmayı dayattı" ifadesini kullandı.

BEYRUT BÜYÜKELÇİSİ: DEHŞET VERİCİ

Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Ali Barış Ulusoy, Lübnan'daki bir gazetenin terör örgütü PKK'nın sözde 2 numaralı ismi ile röportaj yapmasının "dehşet verici" olduğunu söyledi.

Büyükelçi Ulusoy, "Sarkis Kassarjian" imzasıyla 26-27 Ekim'de yayımlanan röportaj için An Nahar Al Arabi gazetesi editörlerine gönderdiği kınama mektubunu Büyükelçiliğin Twitter hesabından paylaştı.

AA muhabirine konuşan Ulusoy, mektubun röportajın yayımlanmasından hemen sonra ilgili gazeteye gönderildiğini, ancak yanıt verilmeyince sosyal medyadan paylaşıldığını aktardı.

Mektubunda PKK'nın sözde 2 numaralı ismi ile yapılan özel röportaja gazetenin onay vermesinin tamamen "dehşet verici" olduğunu belirten Ulusoy, "An Nahar Al Arabi gazetesinin terör örgütünün sözcülüğünü üstlenip bunu arzulaması ve böylesi bir röportajı yayımlamakla örgütün kara propagandasını yapması çok üzüntü vericidir. " ifadelerini kullandı.

Ulusoy, 28 Ekim 2021 tarihli kınama mektubuna şöyle devam etti:

"Röportajın aktardığı terör örgütünün kara propagandasının Türkiye'den veya herhangi bir uluslararası toplumdan hiçbir tepkiyi hak etmediğini söylemeye gerek yok. Türkiye'nin varlığını ortadan kaldırma kararlılığı karşısında PKK'nın varlığını sürdürmek için uluslararası kamuoyunun sempatisini kazanma umuduyla hala saçma ve tamamen asılsız iddialara başvurması, sadece acınası bir durum."

PKK'nın bir terör örgütü olduğunu, Türkiye ve halkı için yaklaşık 40 yıldır güvenlik tehdidi arz ettiğini hatırlatan Ulusoy, örgütün Suriye, Irak ve İran'da bölücü bir ajanda peşinde olduğunu, sadece Türkiye değil bölgedeki birçok ülke için tehlike arz ettiğini vurguladı.

"Umarız bir sonraki özel röportajınız DEAŞ'ın sözde lideriyle olmaz." ifadesiyle An Nahar editörlüğüne tepki gösteren Büyükelçi Ulusoy, gazeteye ivedi bir şekilde terör örgütlerinin ajandalarına hizmet etmekten kaçınması, kardeş ve dost ülkelerin arasını açacak adımlardan geri durması çağrısında bulundu.

Kaynak:Milliyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner67