Mynet'in haberine göre: Milyonlar, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun alacağı kararı beklerken, yemek kartları gibi yan haklar da gündeme oturdu.

ASGARİ ÜCRET BEKLENTİSİ VE YEMEK KARTLARI

Hatırlanacağı üzere, 01 Temmuz 2023 - 31 Aralık 2023 tarihleri arasında geçerli olacak yemek bedeli sosyal güvenlik primi istisna tutarı günlük 105.75 TL olarak belirlenmişti. Ancak asgari ücretin açıklanmasının ardından bu rakamın artması bekleniyor.

KRİTİK DETAY: YEMEK KARTLARI VE ÜCRET ARTIŞLARI

Milyonlarca kişinin kullandığı yemek kartlarıyla ilgili dikkat çekici bir detay ortaya çıktı. Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN), yeni yıl öncesinde iş dünyasının odak noktası olan ücret artışları ve yan haklar konularını ele aldığı özel bir webinar düzenledi. Çalışma hayatına, çalışanlara ve işverenlere etkilerini incelediği webinarda çarpıcı verilere vurgu yapıldı.

Gıda fiyatlarında Ramazan ayı sürprizi: Bakanlıktan zam açıklaması Gıda fiyatlarında Ramazan ayı sürprizi: Bakanlıktan zam açıklaması

ŞİRKETLERİN PLANLARI: YÜZDE 79'LAR OCAK AYI ZAMINA HAZIR

Ekonomi Gazetesi'nin aktardığı bilgilere göre, MERCER araştırmalarına dayanarak, 2024 yılında şirketlerin yüzde 59'unun yıl içinde bir kez, yüzde 33'ünün iki kez, yüzde 8'inin ise üç kez veya daha fazla ücret artışı planladığı belirlendi. Ayrıca, şirketlerin yüzde 79'unun 2024'ün Ocak ayında zam yapmayı düşündüğü ifade edildi.

YEMEK KARTI UYARISI: İŞTE DETAYLAR

Mehmet Koçak Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Koçak, konuşmasında asgari ücret artışına odaklandı. Yemek kartlarına değinen Koçak, "Yemek kartları sadece yemek için kullanılmalı. SGK, yemek kartlarıyla yapılan harcamaları kontrol edecek. Yemek harici alışverişler işletmeler için sorun yaratabilir. Yeni dönemde bu konuda bir düzenleme bekleniyor. İnsanlar marketten yiyecek alabilir ancak yemek harici alışverişlere kısıtlama getirilebilir. Bu uygulama, devletin gelir kaybını azaltmada etkili olacak" dedi. İlgili sektör için ise marketlerde yemek kartlarıyla alışverişin desteklenmesinin faydalı olacağı belirtildi.