Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yaklaşık 7 milyon çalışanı ilgilendiren yeni asgari ücret rakamını belirlemek üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Komisyon, işveren ve işçi tarafının asgari ücret teklifini ilk kez açıklayacağı üçüncü toplantısını bu hafta yapacak. Geçtiğimiz 18 Aralık'ta toplanan komisyon, kritik kararını bu hafta alacak.

para-5-bpgp

MİLYONLARCA ÇALIŞAN MERAK İÇİNDE

Milyonlarca çalışanın gözü, işçi ve işveren tarafının ilk defa asgari ücret teklifini dile getireceği Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun üçüncü toplantısına çevrildi.

Asgari ücrete dair beklentiler 16 bin lira ile 17 bin lira arasında değişiyor.

Yeni asgari ücret rakamının belirlenmesi, işsizlik maaşı, kıdem tazminatı, GSS primleri, askerlik ve doğum borçlanması, isteğe bağlı sigorta primleri, staj ücretleri ve asgari ücretlilerin rapor ücretleri gibi birçok kalemi etkileyecek.

para-2-ywrm

TEKLİFLER BU HAFTA AÇIKLANACAK

Asgari ücret için son toplantı 18 Aralık'ta gerçekleşirken, üçüncü toplantının bu hafta yapılması bekleniyor.

İşveren ve işçi tarafı, TÜİK ve Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın raporlarını dikkate alarak, yeni asgari ücret teklifini açıklayacak.

Yüzde 35 zam yapıldığında asgari ücret 15 bin 392 TL'ye, yüzde 50 zam yapıldığında ise 17 bin 103 TL'ye yükselecek.

para-3-snqm

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor.

Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında aralık ayında belirli tarihlerde toplanıyor.

Bakanlık tarafından belirlenen üyelerden biri başkanlık ederken, en az 10 üyenin katılımıyla toplanan komisyon, oy çokluğuyla karar alıyor.

Oyların eşitliği durumunda başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

para-4-nutz

ASGARİ ÜCRET NET 11 BİN 402 LİRA

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 13 bin 414 lira 50 kuruş iken, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 11 bin 402 lira 32 kuruş olarak uygulanıyor.

Türkiye, IMF ile masaya mı oturacak? Cumhurbaşkanlığı'ndan yanıt geldi Türkiye, IMF ile masaya mı oturacak? Cumhurbaşkanlığı'ndan yanıt geldi

İşveren için toplam maliyet ise bir işçi için 15 bin 762 lira 4 kuruş. Brüt asgari ücretin 13 bin 414 lira 50 kuruşunu oluştururken, sosyal güvenlik primi 2 bin 79 lira 25 kuruşu, işveren işsizlik sigorta primi ise 268 lira 29 kuruşu kapsıyor.

para-6-pwdr