Türkiye'de işçi, işveren ve hükümet arasındaki yoğun mücadelenin ardından 2024 yılının asgari ücreti net 17 bin 2 lira olarak belirlendi. Bu önemli karar, doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı etkilemenin yanı sıra dolaylı olarak toplumun tamamını ilgilendiriyor. Yapılan yüzde 49'luk zamla birlikte, asgari ücretli bir çalışanın işverene aylık maliyeti de netlik kazandı.

AYLIK MAALİYET 23 BİN 502 LİRA 94 KURUŞ OLDU

2024 yılında brüt 20 bin 2 lira 50 kuruş, net 17 bin 2 lira 12 kuruş olarak belirlenen asgari ücretin işverene aylık maliyeti 23 bin 502 lira 94 kuruş olarak açıklandı. Bu rakamın detaylarına bakıldığında, brüt asgari ücretin net asgari ücret, SGK primi ve işsizlik sigortası primi olmak üzere üç ana kalemden oluştuğu görüldü. Buna göre, asgari ücretin 17 bin 2 lira 12 kuruşu net ücret, 2 bin 800 lira 35 kuruşu SGK primi, ve 200 lira 3 kuruşu işsizlik sigortası primi olarak belirlendi.

Türkiye, IMF ile masaya mı oturacak? Cumhurbaşkanlığı'ndan yanıt geldi Türkiye, IMF ile masaya mı oturacak? Cumhurbaşkanlığı'ndan yanıt geldi

Ayrıca, işverenin ödemesi gereken SGK primi (işveren payı) ve işveren işsizlik sigorta primi eklenince, asgari ücretin bir işçi için işverene aylık maliyeti 23 bin 502 lira 94 kuruş oldu.

İŞ DÜNYASI YORUMLARI: ÜRETİM, İSTİHDAM VE İHRACAT ÖN PLANDA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Asgari ücret ülkemize ve milletimize hayırlı olsun. Gelir vergisi dilimleri de yukarıya doğru güncellenerek çalışanların alım gücü artırılmalı. Bizim gündemimiz üretim, yatırım, istihdam ve ihracat."

İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz ise, "Fiyat istikrarının sağlanması ve istihdamın güçlü kaldığı, ekonomik aktivitenin de bunu koruyacak seviyede devam ettiği hassas bir sürecin yönetilmesi olacak" dedi.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran ise asgari ücretin, işçilerin yanı sıra işverenleri ve kamuyu da etkileyen önemli bir rakam olduğunu vurgulayarak, "Üretim ve iş maliyetlerini etkilediği için iş dünyasında dikkatle takip edilen bir parametre" şeklinde değerlendirdi.