AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, 2024 yılı asgari ücretinin cuma gününe kadar netleşeceğini açıkladı.

Akbaşoğlu, enflasyonun çalışanları ezmesine izin vermeyeceklerini ve memur ile emeklisine yüzde 50'ye yakın ücret artışı öngördüklerini belirtti.

0x0-emekli-zammi-2023-ocak-son-daki-jhtm

YÜZDE 50 ZAM BEKLENİYOR

Asgari ücret sürecine dair açıklamalarda bulunan Akbaşoğlu, "Asgari ücret ile ilgili hiçbir zaman enflasyona boyun eğmedik ve eğmeyeceğiz. Alım gücünü artırıcı bir perspektif sunarak işçi ve çalışan kardeşlerimize destek olacağız. Üçüncü görüşmeyi önümüzdeki hafta gerçekleştirecek ve aralık ayı içerisinde asgari ücret tespit komisyonunu bir araya getirerek cuma gününe kadar netleştireceğiz. Bu hafta içinde memur ve memur emeklilerine yönelik yüzde 50'ye yakın bir zam beklentisi ortaya çıkıyor" dedi.

50820221138347615546-hdfi

ASGARİ ÜCRETİ BELİRLEYEN KOMİSYON

Asgari ücretin belirlenmesinde rol oynayan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yasa gereği işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşuyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından çağrılan komisyon, aralık ayında dört kez toplanarak yeni asgari ücreti belirlemeye çalışıyor.

11020221553314002316-tz9n

Komisyon, başkanlık görevini yürüten Bakanlık temsilcisi başkanlığında en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar alıyor.

Araç Sahiplerine Müjde: Benzine ve Motorine Flaş İndirim! Araç Sahiplerine Müjde: Benzine ve Motorine Flaş İndirim!

Oyların eşitliği durumunda başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu kabul ediliyor. 2024 asgari ücretinin belirlenmesi sürecinde, işçi ve işveren temsilcilerinin görüşleri önemli bir rol oynayacak.

atmusage-mu7q