Birleşmiş Milletler (BM) Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Şubat ayında Türkiye ile komşusu Suriye'yi vuran yıkıcı depremlerin Türkiye'nin tarımsal üretiminin yüzde 20'sinden fazlasına zarar verdiğini bildirdi.

6 Şubat'ta meydana gelen 7,7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler ve artçıları, Türkiye ve Suriye’de 55.000'den fazla insanın ölümüne neden oldu.

AFP’nin bildirdiğine göre, FAO, Türkiye'ye yönelik ilk değerlendirmesinde, "etkilenen bölgelerde mahsuller, hayvancılık, balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği dahil olmak üzere tarımın yanı sıra kırsal altyapıda ciddi hasar" ortaya çıkardığını bildirdi.

Yapılan açıklamada, "Deprem, 15.73 milyon insanı ve ülkenin gıda üretiminin yüzde 20'sinden fazlasını etkileyen 11 önemli tarım ilini ciddi şekilde etkiledi. Türkiye'nin 'bereketli hilali' olarak bilinen depremden etkilenen bölge, tarımsal GSYİH'nın yaklaşık yüzde 15'ini oluşturuyor ve Türkiye'nin tarımsal gıda ihracatının yaklaşık yüzde 20'sine katkıda bulunuyor” ifadeleri yer aldı.

Cezaevi Çekişmesi: Seçil Erzan, Bahar Candan'dan sonra Dilan Polat'la Aynı Koğuşta! Cezaevi Çekişmesi: Seçil Erzan, Bahar Candan'dan sonra Dilan Polat'la Aynı Koğuşta!

Depremin altyapı, hayvancılık ve mahsullerin tahrip edilmesi yoluyla 1,3 milyar dolarlık hasara ve tarım sektöründe 5,1 milyar dolar kayba neden olduğu tahmin ediliyor.

Editör: TE Bilisim