Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Ebediyete İntikalinin 85. Yıldönümü Yalova'da Anıldı

Cumhuriyetimizin Kurucusu Anıldı

10 Kasım 1938 Perşembe günü saat 09:05'te ebediyete intikal eden Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıl dönümü, Yalova'da özel bir anma töreni ile kutlandı. 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleştirilen törende, Atatürk Anıtı'na çelenkler sunuldu.

Saygı Duruşu ve Sergi Açılışı

Atatürk'ün vefat saati olan 09:05'te, Yalova halkı adeta hayatı durdurarak 2 dakikalık saygı duruşunda bulundu. Törende yer alan protokol üyeleri ve vatandaşlar, Atatürk'ü saygıyla andılar. Saygı duruşunun ardından program sona erdi ve Yalova Kent Müzesi'nde Yalova Belediyesi tarafından düzenlenen 'Yas' isimli serginin açılışı gerçekleşti.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Minnettarlık

Sergi açılışının ardından, Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya, sergiyi gezip yetkililerden bilgi aldı. Ardından Raif Dinçkök Kültür Merkezi'nde anma etkinliği düzenlendi. Yalova Termal Fen Lisesi Okul Müdürü Zeynep Hacıbektaşoğlu, günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Hacıbektaşoğlu, Atatürk'ü anma etkinliği için toplandıklarını belirterek, "Bugün Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 85. Yıldönümünde kendisini anmak ve onun mirasına olan minnettarlığımızı ifade etmek için burada toplanmış bulunmaktayız. Doğadaki tüm canlılar gibi insanoğlunun da yaşamının bir sınırı vardır. Ancak bazı insanlar vardır ki yaşamları boyunca yaptıkları eserler ve hizmetlerle, yaşamlarından sonra da varlıklarını sürdürürler. Yaşamını milletine adayan, savaşlarla yorulmuş bir devleti küllerinden yeni ve güçlü bir devlet oluşturan, 4 yanı düşmanlarla çevrili Anadolu’da başlattığı milli mücadele ile milletlerin haksızlıklar karşısında mücadeleci bir ruh olabilmelerinde ilham kaynağı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk, dünya tarihinin şekillenmesinde de önemli bir rol üstlenen, eşsiz bir liderdir" dedi.

Ödül Töreni ve Oratoryo

Konuşmanın ardından, 10 Kasım Atatürk'ü Anma konulu resim, mektup ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri Yalova Valisi Dr. Hülya Kaya tarafından takdim edildi. Ödül töreninin ardından Yalova Termal Fen Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan 10 Kasım Atatürk'ü Anma Oratoryosu ile program sona erdi.

Protokol Katılımıyla Anma Töreni.

Anma törenlerine Karamürselbey Eğitim Merkezi ve Garnizon Komutanı Deniz Albay Cenk Topuz, Yalova Belediye Başkanı Mustafa Tutuk ve il protokolü de katıldı. Atatürk'ün ölüm yıl dönümü, Yalova'da büyük bir saygı ve minnetle anıldı.

20231110aw073653-0

“Ölü’n Bizi Ayırana Dek” Tiyatroseverleri Eğlendirmeye Geliyor “Ölü’n Bizi Ayırana Dek” Tiyatroseverleri Eğlendirmeye Geliyor

Editör: Haber Editörü