Orta Doğu'daki gerilim dalgaları Avrupa'yı da vurdu. İsrail ve İran arasındaki gerilimin artması, Avrupa'da doğalgaz fiyatlarında yüzde 7,5'lik bir artışa yol açtı.

Avrupa'nın en önemli doğalgaz ticaret noktası olan Hollanda TTF'de, Mayıs vadeli kontratlarda megavatsaat başına gaz fiyatı dün 31,14 avrodan kapandı. Fakat bugün, İsrail-İran gerilimi nedeniyle arz tedarikinde aksama yaşanabileceğine yönelik endişeler fiyatları tetikledi. Megavatsaat başına gaz fiyatı, dünkü kapanışa göre yüzde 7,5 artarak 33,5 avroya yükseldi.

Almanya'da Vatandaşlık Rekoru Kırıldı: Son 24 Yılın Zirvesi! Almanya'da Vatandaşlık Rekoru Kırıldı: Son 24 Yılın Zirvesi!

Bu durum, halihazırda enerji kriziyle boğuşan Avrupa için yeni bir darbe anlamına geliyor. Rusya-Ukrayna Savaşı'nın ardından Rusya'dan Avrupa'ya boru hattıyla gaz akışı neredeyse tamamen kesilmişti. Bu durum, kıtayı küresel piyasalardaki gelişmelere karşı daha kırılgan hale getirmiş durumda.

Kış mevsiminin sona ermesine rağmen, küresel piyasalardaki dalgalanmalar arz endişelerini körüklüyor ve bu da doğalgaz fiyatlarına artış olarak yansıyor. Uzmanlar, önümüzdeki dönemde fiyatlarda daha da fazla artış olabileceğini öngörüyor.