1 Nisan'daki hava saldırısının ardından Orta Doğu'yu gerginlik kasıyor! Tahran, İsrail'e kamikaze İHA'larla misilleme saldırısı başlattı. İsrail ise hava savunmasını alarma geçirerek tüm gücüyle karşılık vermeye hazır olduğunu açıkladı. Bölgedeki hava sahaları da kapatıldı.

İSRAİL HAVA SALDIRISINA MİSİLLEME: İRAN İHA'LARLA SALDIRIYA GEÇTİ

1 Nisan'da İsrail'in Suriye'deki konsolosluk binasına hava saldırısı düzenlemesi Orta Doğu'da tansiyonu yükseltmişti. Tahran, bu saldırının cevabının "sert" olacağını duyurmuştu. Bugün ise beklenen misilleme gerçekleşti. İran, İsrail'e onlarca kamikaze İHA ile saldırı başlattı.

İSRAİL HAVA SAVUNMASI ALARMDA: HEDEFLERİ ÖNLEMEK İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, İran'dan havalanan İHA'ların İsrail'e doğru ilerlediğini ve hava savunma sisteminin tetikte olduğunu açıkladı. Hagari, İHA'ların hedefe ulaşmasının saatler alacağını ve bu süre zarfında onları durdurmak için çalışacaklarını belirtti. İsrail'de saldırı alarmı da tetikte tutulacak.

Beyaz Saray'dan İsrail ve Türkiye sözleri Beyaz Saray'dan İsrail ve Türkiye sözleri

NETANYAHU: HER TÜRLÜ SENARYOYA HAZIRIZ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "Savunma sistemlerimiz yerleştirildi ve hem savunma hem de saldırı konusunda her türlü senaryoya hazırız." diyerek ülkenin güvenliğine olan inançlarını dile getirdi.

BÖLGE HAVA SAHALARI KAPATILIYOR: ÜRDÜN'DE OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN EDİLDİ

İran'ın saldırısı sonrasında bölgedeki hava sahaları da teker teker kapatılmaya başladı. Irak, Mısır ve Lübnan, hava sahalarını İran uçaklarına kapattıklarını duyurdu. Ürdün de İran saldırısının ardından ülke genelinde olağanüstü hal ilan etti.

SAVAŞ KABİNESİ TOPLANDI: GERİLİM TIRMANIYOR

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu başkanlığındaki savaş kabinesi, Tel Aviv'de toplandı. Toplantıda Netanyahu'nun yanı sıra Savunma Bakanı Yoav Gallant, Bakan Benny Gantz, İsrail Genelkurmay Başkanı Herzli Halevi ve diğer üst düzey yetkililer katılıyor. Kabinenin, İran'a karşı nasıl bir karşılık verileceğini görüşmesi bekleniyor.

ABD VE İNGİLTERE'DEN TEPKİLER: İRAN KINANDI

Beyaz Saray, ABD'nin İsrail'in güvenliğine olan desteğini yineleyerek İran'a karşı sert bir uyarıda bulundu. İngiltere Başbakanı Rishi Sunak da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada İran'ın saldırısını kınayarak Birleşik Krallık'ın İsrail ve bölgedeki diğer müttefiklerinin güvenliğini savunmaya devam edeceğini belirtti.

TÜRK HAVA YOLLARI UÇUŞLARI İPTAL EDİLDİ

Türk Hava Yolları (THY), AJet ve Pegasus, İstanbul'dan Tahran ve İsfahan'a sefer düzenleyen uçuşlarını iptal etti. Uçaklar, Türkiye'den kalkmadan İstanbul'a geri çağrıldı.

Bölgede gerginlik tavan yaparken, önümüzdeki saatlerde neler olacağı merak konusu.