Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada Herson’u, Eylül ayı içinde mutlaka geri alacaklarını açıklamıştı.

Ukrayna ordusu bölgedeki saldırılarını artırırken erken bir topyekûn karşı saldırının Ukrayna için felaket ile sonuçlanabileceği belirtiliyor.

ERKEN SALDIRI FELAKETE NEDEN OLABİLİR

İngiliz The Telegraph gazetesinde yer alan habere göre, Ukrayna'nın daha fazla ateş gücüne sahip olmadan başlatacağı bir saldırı ağır kayıplarla karşı karşıya kalmasına neden olabilir.

Londra merkezli Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nden Franz-Stefan Gady, başarılı ilerlemeler sağlamak için Ukrayna kuvvetlerinin her biri yaklaşık 4 bin kişilik yarım düzine yeni mekanize ve tank tugayına ihtiyaç duyacağını tahmin ediyor.

The Telegraph'taki habere göre, bunlar olmadan bir saldırı başlatmak, sürdürülemez kayıplara neden olabilir ve Ukrayna'nın en deneyimli askerini kaybetmesine neden olabilir.

HERSON'U ALARAK MESAJ VERECEKLER

Herson Ukrayna kuvvetleri için stratejik öneminin yanısıra sembolik bir öneme de sahip. Zira Zelenski'nin 'Eylül ayında geri alacağız' dediği Herson'un kazanılması işgal altındaki diğer şehirler için de umudu artıracak.

Bir Ukraynalı Bakhmut'ta yıkılmış bir evin bulunduğu sokakta yürüyor... (Fotoğraf: AFP)

Başka bir deyişle Ukrayna Rus işgalindeki Herson'u kurtararak işgal altındaki diğer bölgelere mesaj vermek istiyor.

UKRAYNA KAYIPLARINI İLK DEFA AÇIKLADI

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zaluzhny geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile savaşta ölen asker sayısını dünyaya duyurdu.

Zaluzhny Rusya'nın işgalinin başlamasından bu yana yaklaşık 9 bin Ukraynalı askerin öldürüldüğünü açıkladı.

14 saniyede zeka sınavı: Bisiklet bulmacasını çözebilecek misiniz? 14 saniyede zeka sınavı: Bisiklet bulmacasını çözebilecek misiniz?

Ukrayna daha önce askeri kayıpların OHAL sona erene kadar devlet sırrı olarak kalacağını duyurmuştu.

RUSYA 2 MART'TAN BERİ GÜNCELLEME YAPMIYOR

Rusya ise aylardır askeri kayıpları açıklamaya yanaşmıyor. Moskova konu ile ilgili ilk ve son resmi açıklamasını 2 Mart'ta yapmıştı.

Söz konusu açıklamada Rusya'nın savaştaki asker kaybı 498 olarak açıklanmıştı. Bu veri o tarihten sonra hiç güncellenmedi.

300'DEN FAZLA SUBAY ÖLDÜRÜLDÜ

Rus hükümeti silahlı kuvvetlerinin uğradığı ölümlerin sayısı hakkında nadiren güncellemeler verirken, yerel yönetimler ve gazeteler tarafından yapılan duyurular 300'den fazla subayın çatışmalarda öldüğünü gösteriyor.

Kaynak: Hürriyet