Enflasyon Düşüşte! Bakan Şimşek'ten Müjde Enflasyon Düşüşte! Bakan Şimşek'ten Müjde

8 Eylül 1999 öncesinde işe başlayan erkek esnaf, yaklaşan Bağ-Kur düzenlemesiyle birlikte emekli olmanın yolunu 7200 prim gününü doldurarak açacaklar. Bu değişiklikle birlikte normal emeklilik yaş şartı değişmeyecek.

Bağ-Kur prim gün sayısı, SSK'lılarla aynı seviyeye indirilerek binlerce küçük esnaf, Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesi kapsamında emekli olma hakkı elde edecekler.

Bakkal, berber, kuaför, ayakkabıcı, tamirci gibi küçük esnaf, SSK'lılarla arasındaki 1800 günlük farkı kapatıp emeklilik için gerekli prim süresini eşit hale getirecekler. Böylece, artık 9000 prim günü yerine 7200 prim gününü dolduranlar emekli olabilecekler.

1800-gun-indirim-eyt-kapisi-acacak-bag-kur-reformu-kimleri-kapsayacak-nasil-emekli-olunacak

YAŞ ŞARTI DEĞİŞMEYİNCE

Yasal düzenleme ile 8 Eylül 1999'dan önce işe başlayan Bağ-Kur'lu erkek çalışanlar, 7200 prim gününü tamamladıklarında emekliliğe hak kazanacaklar. Prim gün sayısı bu sınırın altında kalanlar, primlerini tamamladıklarında aylık bağlanacaklar. Düzenleme, prim gününü düşürürken, normal emeklilik yaş koşulunu değiştirmeyecek. 7200 prim gününü dolduran Bağ-Kur'lu kadınlar 58 yaşında, erkekler ise 60 yaşında emekli olacaklar.

KÜÇÜK ESNAF KAZANÇLI ÇIKACAK:

Bu düzenlemeden esnaf ve sanatkarlar odalarına kayıtlı küçük esnaf yararlanacak. Prim indiriminde çalışan sayısı da dikkate alınacak. Yasadaki netleşme ile 10 ve daha az çalışanı olan işyerlerinde çalışanlar, bu avantajdan yararlanabilecekler. Şirket sahipleri ve büyük işletmeler, düzenlemeden faydalanamayacaklar. Ayrıca, Bağ-Kur statüsünde olan ve isteğe bağlı sigortalı olanlar da prim indiriminden yararlanamayacaklar.

MEVCUT SİSTEM NASIL İŞLİYOR?

2008 yılında sosyal güvenlik reformu ile işçi ve memurların emekliliği için gereken ödeme gün sayısı 7200 (20 yıl) olarak belirlendi. Ancak Bağ-Kur'lu çalışanlar için bu süre 9000 gün (25 yıl) olarak kabul edildi. SSK'da 7200 prim günüyle kadınlar 58, erkekler 60 yaşında emekli olurken, Bağ-Kur'da kadınlar 58, erkekler 60 yaş ve 9000 prim günü şartlarını bir arada sağladıklarında emekli olabiliyorlar.

Normal koşullarda SSK'lılar için emeklilik tarihi, ilk işe başlama ve sigorta tescil tarihine dayanırken, Bağ-Kur'da emekli olma süresi fiilen prim ödenen güne göre belirleniyor. Bu yeni düzenlemeyle, Bağ-Kur'lu esnafların emeklilik hakkına daha erken ulaşmaları amaçlanıyor.

Editör: İsa Aslantaş