30 Kasım tarihinde Fatih ilçesinde, Katip Kasım Mahallesi Kennedy Caddesi Aksaray istikametinde gerçekleşen trafik kazasında, iddiaya göre Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud'un oğlu Mohammed Hassan Shekh Mohamud'un koruma kararı bulunan aracı, motosikletli kurye Yunus Emre Göçer'e çarpmıştı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından kuryenin ölümüne neden olduğu iddia edilen Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

ADALET BAKANI TUNÇ: "SANIK TÜRKİYE'YE GELECEK"

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, son dakika açıklamasında şu ifadeleri kullandı: "Vefat eden vatandaşımızın hakkını hukukunu korumak bizim vazifemizdir. Ortaya çıkan görüntüler sonrası hemen harekete geçildi. İki rapor var. İkisi arasındaki çelişkileri gidermek için çalışıyoruz. Bu kişinin Somali'den Türkiye'ye getirilmesi ve yargılama sürecine katılması için çalışıyoruz. Hiçbir vatandaşımızın hakkının gasp edilmesine izin vermeyiz. Somalili sanık Türkiye'ye gelecek."

"VATANDAŞIMIZIN SAVUNMASINI SAYIN ÖZGÜR ÖZEL'E BIRAKMAYIZ"

Naci Görür 'felaket olur' diyerek uyarıda bulundu! Naci Görür 'felaket olur' diyerek uyarıda bulundu!

Adalet Bakanı Tunç, konunun sosyal medyada malzeme haline getirildiğine dikkat çekerek, özellikle muhalefetin bu konuyu algı malzemesine dönüştürdüğünü belirtti. "Vatandaşımızın savunmasını sayın Özgür Özel'e bırakmayız. Biz gerekeni yapıyoruz. Somali ile görüşmelerimizde, onlar da iyi niyetli olarak baktılar olaya. Takdir yargımızındır." dedi.

Detaylı soruşturmanın ardından adaletin tecelli edeceği ve vatandaşın haklarının korunacağı belirtilirken, Türkiye ile Somali arasındaki diplomatik ilişkilerin de göz önünde bulundurulacağı ifade edildi.