Kahramanmaraş’ta cesur kalemiyle tanınan Kanal46 imtiyaz sahibi Gazeteci Mesut Tuğrul’un aracına yapılan saldırı bardağı taşıran son damla oldu.  ‘ağamıza neden haber yapıyorsun’ söylemiyle iki saldırı girişiminin ardından bu kez de aracına asitle saldırılmıştı.

Kahramanmaraş Emniyetine bağlı polisler konuyu yakın takibe alırken Kahramanmaraş’ta faaliyet gösteren Gazeteciler Cemiyetleri ortak bir basın toplantısı ile olayı kınayarak sorumluların bir an önce adalete teslim edilmesi gerektiğini belirtti.

"BU SALDIRI İLK DEĞİLDİ"

Ortam basın bildirisini okuyan Kahramanmaraş Gazeteciler Cemiyeti Başkanvekili Ali Eskalen, gazeteci Tuğrul’un aracına dün asitli saldırı gerçekleştiğini hatırlatarak, bu saldırı girişimlerinin ilk olmadığının altını çizdi.

Eskalen şöyle konuştu; “Bu saldırı ilk değildi. Yaklaşık 1 ay içinde meslektaşımızın arabasına bilinçli bir şekilde çarpıp kaçmışlar ve yaptığı haberlerden dolayı gözdağı vermek amacıyla meslektaşımıza darp girişiminde bulunmuşlardı. 

"KONUYU YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ"

Bugün yaşananlar ise bardağı taşıran son damla oldu. Meslektaşımız Mesut Tuğrul, konuyla ilgili suç duyurunda bulundu ve yasal süreci başlattı. Biz de Kahramanmaraş basını olarak olayı yakından takip edeceğiz. Gazeteciler, kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla, çok zor şartlar altında görevlerini yapmaya çalışıyorlar. Deprem bölgesinde bulunmamız da bu şartları daha çok zorlaştırıyor. Meslektaşlarımız; yeri geliyor ekonomik darboğazla mücadele ediyor, yeri geliyor hayatlarını riske atıyorlar. Kahramanmaraş’ın tanınması, kalkınması, gelişimi için gecelerini gündüzlerine katıyorlar. Yaptıkları haberlerle doğruları alkışlayıp, yanlışları eleştiriyorlar. 

"SALDIRININ NEDENİ ELEŞTİRİSEL HABERLERDİR"

Özellikle eleştirel haberler herkesi memnun etmeyebilir. Ancak eleştirileri de hoş karşılamak ve yanlışları düzeltmek gerekiyor. Gazeteci arkadaşımız Mesut Tuğrul’a yapılan saldırıların sebebi de meslektaşımızın hazırladığı eleştirel haberlerdir. Meslektaşımıza, darp girişiminde bulunanların, “Ağamızın haberlerini niye yapıyorsun” dediği, ses kayıtları var.

Tekstil İhtisas OSB, 'Karma OSB' oldu Tekstil İhtisas OSB, 'Karma OSB' oldu

BUNUN YERİ SALDIRI DEĞİL MAHKEMELERDİR

Eğer yapılan haberlerde ağır bir eleştiri varsa veya gazetecilerin yanlış yazdığı düşünüyorlarsa, bunun için başvurulacak tek yol, hukuktur. Hukuk dışı yollara başvuranlar ve şiddete yönelenlere Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir hukuk devleti olduğunu buradan hatırlatıyoruz. 

Kolluk kuvvetlerimizin bir an önce bu işi aydınlatacağına inancımız tamdır. Biz de yasal süreçle ilgili gelişmeleri sık sık kamuoyu ile paylaşacağız.

BU KONU İÇİN HEP BİRLİKTE MÜCADELE VERECEĞİZ

Meslektaşımız Mesut Tuğrul nezdinde, tüm meslektaşlarımız ve tüm meslek gruplarına yönelik gerçekleştirilen şiddet eylemlerini Kahramanmaraş basını olarak kınıyoruz. Hiçbir hukuk dışı eylemin cezasız kalmaması için de hep birlikte mücadele vereceğimizi buradan kamuoyuna duyuruyoruz.”

Editör: İsa Aslantaş