Kahramanmaraş’ta mikro bölgeleme çalışmalarında sona yaklaşıldı. Çalışmaları tamamlanan alanlarla ilgili bilgi veren Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, şehirdeki bazı bölgelerin en fazla 4 kat olacağını, Afşin ve Pazarcık’taki kat sayılarının da belli olduğunu belirtti.

Kahramanmaraş’ta yapılan mikro bölgeleme ve imar planı çalışmalarıyla ilgili ilçe belediye başkanları ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Başkan Hayrettin Güngör, mikro bölgeleme çalışması tamamlanan bölgelerdeki inşaat koşullarını aktardı. 

PLANDA KAÇ KATLI İSE AYNI KATI KORUYACAK

Kahramanmaraş’taki tamamlanmayan binaların inşaatının devam edeceğini, orta hasarlı binaların ise güçlendirme projelerinin kabul edileceğini daha önceden açıkladıklarını hatırlatan Başkan Güngör, ilçe belediye başkanları ile yaptıkları toplantıda kat plan notları ve emsal niteliği taşıyan kat artışlarıyla ilgili önemli kararlar aldıklarını söyledi.

insaat-kuralari-degisiyor-baskan-aciklamasi

8 katken, kod farkıyla 18 kata kadar çıkan binaların artık kaç katlı ise o katta kalacağını dile getiren Başkan Güngör şöyle konuştu;

Yeniden Refah Partisi'nden Aydoğar'a Güven: Kahramanmaraş’ta Tam Yetki Verildi Yeniden Refah Partisi'nden Aydoğar'a Güven: Kahramanmaraş’ta Tam Yetki Verildi

“Meri İmar Planına göre 8 katlı olan bir arsada plan notları ile kod ve zemin eğiliminden kaynaklı açığa çıkan katlar ve asma kat dahil edilerek 18’e kadar çıkıyordu. Bugün aldığımız kararla 12 Şubat ilçemizdeki sağlam zeminli bölgelerde yerine göre 10 kata varan kat azaltılması yapılarak yapının planındaki kat sayısına göre yaptırılmasına karar verildi. 

8-10-12 KATLI BİNALAR ARTIK OLMAYACAK

Küçük sanayi sitesi, köy garajı, toptancılar sitesi, Kayseri ve Gaziantep Yolu çevresi olan konut dışı kentsel çalışma alanlarında genel olarak meri imar planında 8-10-12 kat imar hakkı bulunmaktaydı. Buralarla ilgili aldığımız karar neticesinde 4 kat ve altı olanlar olduğu gibi devam edecek, 4 kattan fazla olanlara ise izin verilmeyecek ve 4 kata kadar yapılaşma olmasına müsaade edilecek.

AFŞİN VE PAZARCIK’TA KAT SAYISI BELLİ OLDU

Afşin ve Pazarcık ilçelerimizde, mikro bölgeleme, jeoloji etüt raporunda uygun olmayan alanlar dışında kalan Meri imar planındaki yaklaşma koşulları 5 kattan az ise mevcut yapılaşma hakkını koruyoruz. Fakat diğer alanlarda 5 kattan fazla ise en fazla 5 katlı olarak ruhsatlandırılmasını sağlayacağız. Yani ilçelerimizdeki o bölgelerde 5 kattan fazla bina olmayacak. Diğer ilçelerimizdeki yapılaşma koşullarını da ileriki süreçte açıklayacağız.

AZERBAYCAN BULVARI 3+1 TRABZON BULVARI 4+1

Azerbaycan Bulvarı, Trabzon Bulvarında iki aşamalı mikro bölgeme çalışması tamamlandı. Azerbaycan Mahallemizde zemin+3, Trabzon ve Yeni Hükümet Bulvarı üzerinde ise zemin + 4 bina yapımına mikro bölgeleme çalışması sonrası izin verilmişti. Yine burada da Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız kentsel tasarımla ilgili temeller attı ve hızlı bir şekilde sonuçlanmış olacak.

DOĞUKENT VE SÜMBÜLLÜ BÖLGESİ SONRA AÇIKLANACAK

Boğaziçi, Sümbüllü ve Ağcalı bölgemizdeki mikro bölgeleme ve zemin etüt çalışması devam ediyor, kısa zaman içerisinde de buradaki çalışmalar tamamlanıp, yapılaşma koşulları da ortaya çıkmış olacak. Depremde en fazla hasarın olduğu Doğukent ve Üniversitenin karşısı gibi alanlarda da planlama çalışmaları devam ediyor. O bölgelerdeki yapılaşma koşulları da yapılan plan çalışmasının ardından belirlenecek.”

DEPREM ÖNCESİ HAKKI NEYSE VERİLECEK

Özellikle şehir merkezinde yıkıma uğramış alanlardaki işyeri ve daire sahipleriyle ilgili soruya da açık ve net şekilde cevap veren Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Depremin ağır hasar verdiği şehir merkezlerimizi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız kentsel tasarım çalışmasıyla yapıyor. Şehir tasarımı içerisinde yer alan maliklerin durumu, binanın yıkılmamış önceki durumuna göre değerlendirilip değeri ortaya konulacak. Yapılacak projede bu değere karşılık, işyeri, konut ne hakkı varsa verilecek ve kimse hak kaybına uğramayacak. Burada başka teklifler de sunulacak; parasını alıp gitmek isteyen varsa verilecek, dairesinin fazla metrekare daireye sahip olmak isteyenler ise üzerine taksitlendirme yaparak alabilecek.” dedi.

ESKİSİ GİBİ AYNI KAT VE METREKARE MÜMKÜN OLMAYACAK

Kahramanmaraş’taki bir diğer formül olan yerinde dönüşümle ilgili de şehirde 82 bin kalıcı konut, 30 bin köy evinin yapılacağını hatırlatan Başkan Güngör, yerinde dönüşüm için 35 binin üzerinde müracaat olduğunu belirtti. Bu rakamın da azımsanmayacak bir rakam olduğuna vurgu yapan Başkan Güngör; yerinde dönüşüme müracaat eden hak sahiplerinin bakanlığın hibe ve kredilerinden yararlanacaklarını söyledi.

8 Katlı yıkılmış, afet yaşanmış bir yerde aynı katı ve aynı metrekarede bir konut istenmesinin mümkün olmadığının da altını çizen Başkan Güngör; “Mümkün olduğu ölçüde hak sahiplerinin işyeri ve konutları gözeterek imar vermeye çalışılacak, kimsenin hak kaybına uğramasına izin verilmeyecek. Kahramanmaraş’ımızı 1 yıl içerisinde çok farklı, 2 yıl içerisinde daha çok farklı ve 5 yıl içerisinde şehrimiz sadece ülkemizin değil dünyanın en güzel, en cazip illerinden biri olacağından kimsenin şüphesi olmasın.” diye konuştu

Kaynak: Kanal 46