AK Parti Kahramanmaraş İl Kadın Kolları Başkanı Asuman Yavuz, 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü vesilesiyle, AK Parti'nin çeşitli il kadın kolları başkanları tarafından yapılan açıklamalarda, kadına yönelik şiddetin kabul edilemez olduğu vurgulanarak, bu konuda gösterilen toleransın olmadığı ifade edildi.

Gazze'deki Acıların Gölgesinde Bir Çağrı

Kahramanmaraş'ta ev yangını geceyi gündüze çevirdi Kahramanmaraş'ta ev yangını geceyi gündüze çevirdi

AK Parti Kahramanmaraş İl Kadın Kolları Başkanı Asuman Yavuz, Kadına Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla gerçekleştirdiği basın açıklamasında, Gazze'deki acıların gölgesinde kadına yönelik şiddete karşı bir çağrıda bulundu. Ateşkesin kalıcı olması temennisinde bulunan Yavuz, çatışma bölgelerinde kadınlara uygulanan insanlık dışı saldırıların savaş suçu olduğunu hatırlattı.

gazze-1

Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede 21 Yıllık Kararlılık

AK Parti, kadına yönelik şiddetle mücadelede 21 yıllık kararlı bir duruş sergilediğini belirten açıklamalarda, kadının eğitim hakkı, fırsat eşitliği, iş gücü piyasasına katılımı ve karar alma mekanizmalarına katılımının öncelikli politika alanları olduğu ifade edildi.

Yapılan Düzenlemeler ve Kanunlar

AK Parti'nin kadına yönelik şiddetle mücadelede attığı adımlar arasında şu önemli düzenlemeler bulunuyor:

  • 2003 yılında kurulan aile mahkemeleri.
  • 2004 yılında Anayasa'ya "Kadınlar ve erkekler eşit haklara sahiptir." maddesinin eklenmesi.
  • 2005 yılında Türk Ceza Kanunu'yla töre ve namus cinayetlerini ağırlaştırılmış suç kapsamına alma.
  • 2010 yılında kadın-erkek fırsat eşitliğini güçlendirme ve pozitif ayrımcılığı Anayasa'ya düzenleme.
  • 2021 yılında nikahsız eşe karşı işlenen suçu genişletme.
  • Eğitim ve Toplumsal Dayanışma

AK Parti, eğitimin kadına yönelik şiddetin önlenmesinde temel adım olduğuna inanıyor ve toplumsal dayanışmanın gücüne vurgu yapıyor. Sivil toplum kuruluşları, yerel yönetimler ve uluslararası kuruluşlarla iş birliği yaparak kapsamlı çözümler üretmeyi sürdüreceklerini belirten açıklamalarda, kadına yönelik şiddetin sadece ev, sokak ve işyerleri ile sınırlı olmadığı, çatışma bölgelerindeki zorla silahlandırma, tecavüz ve intihar görünümlü infazların da en ağır biçimde kınandığı ifade edildi.

Kadına Yönelik Her Türlü Şiddeti Reddediyoruz

Son olarak, AK Parti Kadın Kolları, kadına yönelik her türlü şiddeti reddederek, ev içinde, çatışmalarda, terör faaliyetlerinde ve her türlü zeminde şiddetin karşısında duracaklarını ve mücadelelerini kararlılıkla sürdüreceklerini belirtti