İsrail ordusu, Gazze'ye karşı yürütülen bombardımanı son 24 saat içinde artırarak devam ettirdi. Bu saldırılarda Gazze'nin çeşitli bölgeleri hedef alındı.

GAZZE'NİN KUZEYİNDEKİ CEBALİYE MÜLTECİ KAMPI VURULDU

İsrail ordusu tarafından gerçekleştirilen saldırılardan biri, Gazze'nin kuzeyinde bulunan Cebaliye Mülteci Kampı'na yapıldı. Bu bölgede onlarca evin bombalanması sonucu büyük yıkım yaşandı. Sivil savunma ekipleri enkaz altından 30'dan fazla ceset çıkardı.

ÇOK SAYIDA SİVİL KAYIP, YÜZLERCE EV BOMBALANDI

Saldırılarda yüze yakın sivil hayatını kaybederken, çok sayıda kişinin de kaybolduğu bildirildi. Gazze'nin Tel el-Hava, Es-Sabra, Ez-Zeytun, Eş-Şucaiye ve Ed-Derec mahallelerindeki evlere yapılan saldırılarda ölen ve yaralananların sayısı artıyor.

İSRAİL'İN TOP ATIŞLARI SİVİLLERİ HEDEF ALDI

WAFA'nın yerel kaynaklara dayandırdığı habere göre, İsrail ordusuna bağlı topçu birlikleri, Gazze kentinin çeşitli mahallelerinde evlerine ulaşmaya çalışan sivilleri hedef aldı. Bu saldırılarda çok sayıda ölü ve yaralı olduğu belirtildi.

İSRAİL SAVAŞ UÇAKLARI EZ-ZEYTUN MAHALLESİ'NDE SİVİLLERİ HEDEF ALDI

İsrail savaş uçaklarının Gazze kentinin Ez-Zeytun Mahallesi'nde yerinden edilmiş sivillerin sığındığı bir eve düzenlediği saldırıda, çok sayıda kişi hayatını kaybetti ve yaralandı.

İSRAİL'İN HAVA SALDIRISI HASTANELERİ DE VURDU

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ndeki Kemal Advan Hastanesi ile Han Yunus kentindeki Nasır Hastanesi'ni top ateşiyle hedef alarak, çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

İSRAİL ASKERLERİ KEMAL ADVAN HASTANESİ'NDE YARALILARA SALDIRDI

Kemal Advan Hastanesi'nde yaşanan trajik bir olayda, İsrail askerlerinin saldırı köpeğiyle 75 yaşındaki bir yaralıya saldırdığı ve yaralının hayatını kaybettiği belirtildi.

AB liderler zirvesinde Türkiye'ye ilişkin sonuç bildirgesi yayımlandı AB liderler zirvesinde Türkiye'ye ilişkin sonuç bildirgesi yayımlandı

GAZZE'DE BULUNAN 4 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDAKİ TÜNEL

İsrail ordusu, Gazze'nin kuzeyinde 4 kilometre uzunluğunda bir tünel bulduğunu açıkladı. Tünelin 4 kilometreden daha uzun, en derin noktasının ise 50 metre olduğu belirtildi. İsrail'e kadar uzandığı iddia edilen tünelde Hamas'a ait savaş malzemeleri bulunduğu öne sürüldü.

İNTERNET VE TELEFON HİZMETLERİ KISMEN NORMALE DÖNDÜ

Gazze'de dört gündür kesintiye uğrayan telefon ve internet hizmetleri, dördüncü günün sonunda kısmen normale döndü. Bu kesintinin, bombardıman sonrası arama-kurtarma çalışmalarını olumsuz etkilediği ve yaralıların enkaz altında kaldığı belirtildi.

DSÖ: "KEMAL ADVAN HASTANESİ'NDE YAŞANANLAR DEHŞET VERİCİ"

Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsrail'in Kemal Advan Hastanesi'ni etkileyici bir şekilde tahrip etmesi ve hastanenin işlevsiz hale gelmesi nedeniyle dehşete kapıldıklarını bildirdi. Ghebreyesus, Gazze'nin sağlık sisteminin ciddi bir darbe aldığını ve saldırıların sona ermesi gerektiğini vurguladı.

BM: GAZZE'DE HAMİLE VE EMZİREN KADINLAR ÖLÜM RİSKİYLE KARŞI KARŞIYA

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) açıklamasına göre, Gazze'de devam eden saldırılarda 45 bin hamile ve 68 bin emziren kadın kansızlık, kanama ve ölüm riskiyle karşı karşıya bulunuyor. Acil ateşkesin sağlanmasının yardım ulaştırılabilmesi için önemli olduğu belirtildi.

İSRAİL ORDUSU, GAZETECİLERİ HEDEF ALMAYA DEVAM EDİYOR

İsrail ordusu, Gazze'ye düzenlediği saldırılarda bir gazeteciyi daha öldürdü. 7 Ekim'den bu yana hayatını kaybeden gazetecilerin sayısı 95'e yükseldi.

DİPLOMATİK ÇABALAR VE ATEŞKES İÇİN GELİŞMELER

Diplomasi cephesinde ise yeni gelişmeler yaşanıyor. İsrail istihbarat Başkanı David Barnea'nın, Katar Başbakanı Şeyh Muhammed Bin Abdurrahman El Sani ile yaptığı görüşme ve Katar'ın insani ateşkes için çaba sarf ettiği açıklandı.

HAMAS: İSRAİL, GAZZE'DEN ÇEKİLMEDEN ESİR TAKASI SÖZ KONUSU DEĞİL

Hamas'ın Lübnan'daki yetkilisi Halil el-Hayye, Gazze'de direnişlerini sürdüreceklerini ve kapsamlı bir ateşkesin, İsrail'in Gazze'den çekilmesinden sonra ele alınabileceğini belirtti. Hayye, direnişin güçlü ve kararlı olduğunu vurgulayarak, halklarının teslim olmayacağını ifade etti.

NETANYAHU BASKI ALTINDA

İsrail Başbakanı Netanyahu, içeride artan baskı altında. Aileler, rehinelerin bir an önce kurtarılmasını istiyor. Netanyahu, "Rehineleri kurtarmanın tek yolu askeri baskıyı artırmak" açıklamasını yaptı.

FRANSA'DAN ACİL VE KALICI ATEŞKES ÇAĞRISI

Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colona, Gazze'de "acil ve kalıcı ateşkes" çağrısında bulundu. Filistin topraklarında çok sayıda insanın öldüğünü belirten Colona, yeni müzakerelerin yapıldığını doğruladı. Ancak Hamas'tan, "Gazze'ye saldırılar durmadan takas müzakeresine karşıyız" açıklaması geldi.