Vergi paketi komisyonda kabul edildi! En düşük emekli aylığı artıyor Vergi paketi komisyonda kabul edildi! En düşük emekli aylığı artıyor

Kabine, bir aylık aranın ardından saat 16.00'da Beştepe'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum uzun bir aranın ardından, Sağlık Bakanı Kemal Memişoğlu ise ilk kez toplantıya katılacak.

KABİNE'NİN GÜNDEMİNDE NELER VAR?

Beştepe’deki toplantının ana gündem maddeleri emekli aylıklarına yapılacak artış ve yeni vergi paketi olacak. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in konuya ilişkin bir sunum yapması bekleniyor. 3 Temmuz'da açıklanacak Haziran ayı enflasyon oranı ile yılın ikinci yarısındaki memur zammı netleşecek. Yaklaşık 16 milyon memur, SSK ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranı da belli olacak.

ENFLASYON VE EKONOMİK YOL HARİTASI

Toplantının ana gündeminde memur maaş zamları ile emekli maaşları yer alacak. Milyonları ilgilendiren bu kritik toplantıda, enflasyonla mücadele ve tasarruf vergi paketi de ele alınacak. Ekonomideki yol haritasının masaya yatırılacağı toplantıda enflasyon ve fahiş fiyatla mücadele adımları değerlendirilecek. Memur maaşı ve emekli aylıklarına yapılacak zam oranı da gündeme gelecek.

KAMUDA TASARRUF PAKETİ ELE ALINACAK

Enflasyonu kontrol altına almak için hazırlanan Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi'ne ilişkin uygulamalar ve yeni vergi paketi görüşülecek. Önümüzdeki günlerde Meclis'e gelmesi beklenen yeni vergi paketine dair detayların değerlendirilmesi bekleniyor. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in sunum yapması öngörülüyor.

KAYSERİ'DEKİ OLAYLAR

Kayseri'de yaşanan olayların da Kabine Toplantısı'nda ele alınması bekleniyor. Yaşananlara karşı alınacak önlemler ve atılacak adımlar masaya yatırılacak.

ORMAN YANGINLARIYLA MÜCADELE

İzmir ve Balıkesir'deki orman yangınları da Kabine'nin gündeminde olacak. Orman yangınlarına erken müdahale ve yangınların önlenmesi için alınan önlemler tartışılacak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN YURT DIŞI ZİYARETLERİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 3-4 Temmuz'da Astana Şangay İşbirliği Örgütü Zirvesi, 6 Temmuz'da Şuşa'daki Türk Devletleri Teşkilatı Zirvesi, 9-11 Temmuz'da Washington'daki NATO Zirvesi ve 20 Temmuz'da TSK'nın Kıbrıs Harekatı'nın yıldönümü kutlamaları vesilesiyle KKTC'ye yapacağı ziyaretler de toplantının gündeminde olacak.

Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın millete sesleniş konuşması yapması bekleniyor.

Editör: İsa Aslantaş