Amerika Birleşik Devletleri'nde başkan adayları Joe Biden ve Donald Trump, beklenen canlı yayında karşı karşıya geldi. Seçim öncesi yapılan bu tarihi tartışma, yaklaşık 1,5 saat sürdü ve zaman zaman gergin anlara sahne oldu.

BIDEN İLK SÖZÜ ALDI, TRUMP SON SÖZÜ SÖYLEDİ

Kurallar gereği, tartışmada ilk sözü mevcut ABD Başkanı Joe Biden aldı. Son söz hakkı ise eski başkan Donald Trump'a verildi. Bu tartışma, 1960 yılından bu yana ilk kez seyirci olmadan gerçekleşti. Bir sonraki televizyon tartışması ise 10 Eylül'de yapılacak.

1719550076 Ekran Görüntüsü 2024 06 28 074451

TRUMP'TAN BIDEN'A SERT ELEŞTİRİLER

Eski Başkan ve Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Donald Trump, Joe Biden'ın Afganistan'dan ABD askerlerini çekmesini 'ülke tarihindeki en utanç verici gün' olarak nitelendirdi. Trump, Biden'ın 'ABD tarihindeki en kötü başkan' olduğunu ifade ederek, "Biden ülkemizi mahvetti." dedi.

3. DÜNYA SAVAŞI İDDİASI

Trump, “3. Dünya Savaşı’na hayal edebileceğinizden çok daha yakınız. Kendisi bizi 3. Dünya Savaşı’na sürüklüyor. Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, Çin lideri Xi ve Rusya lideri Putin dahil kimse kendisine saygı göstermiyor, kendisinden korkmuyor. Hiçbiri, bu beyefendiyi umursamıyor.” dedi.

1719550061 Ekran Görüntüsü 2024 06 28 074437

ZELENSKİ HER GELDİĞİNDE PARA ALIP GİTTİ

Rusya-Ukrayna savaşı hakkında konuşan Trump, "Putin Biden'a saygı duysaydı Ukrayna'yı işgal etmezdi" dedi. Trump, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski'nin her ABD'ye gelişinde para aldığını iddia etti.

"BAŞKAN OLSAYDIM HAMAS, İSRAİL'E SALDIRMAZDI"

Trump, Biden'a yönelik eleştirilerini sürdürerek, "Ben başkan olsaydım Hamas İsrail'e saldırmazdı" dedi. Ayrıca, Biden'ın zihinsel testlerden geçemeyeceğini belirterek, "Biden bilişsel teste girse 2 soru yapamaz." şeklinde konuştu.

Trump saldırısını yapan şahsın evinden neler çıktı neler Trump saldırısını yapan şahsın evinden neler çıktı neler

1719550047 Ekran Görüntüsü 2024 06 28 074423

BIDEN: BU SAHNEDEN SUÇLU OLAN TEK KİŞİ TRUMP

Biden ise Trump'a karşı sert bir dille cevap verdi: "Bu sahnede suçlu olan tek kişi Trump'tır." Eski Başkan Trump'ın, "Görevden çıkar çıkmaz hüküm giymiş bir suçlu olabileceğini" söyledi. Biden, Trump gibi adayları engellemek için aday olduğunu belirterek, "Trump ABD demokrasisini yok etmekte kararlı." ifadelerini kullandı.

Editör: İsa Aslantaş