Donald Trump'tan ilk açıklama: Kritik göçmen tablosu | Neden ayakkabılarını istedi? Donald Trump'tan ilk açıklama: Kritik göçmen tablosu | Neden ayakkabılarını istedi?

ABD'de Kasım ayındaki başkanlık seçimleri için yapılan ilk canlı yayın tartışmasından sonra, Joe Biden'ın sağlık durumuyla ilgili tartışmalar hız kazanıyor. CBS News/You Gov'un bugün yayınladığı ankete göre, Amerikalıların büyük çoğunluğu, yüzde 72'si, Biden'ın "başkan olarak görev yapacak zihinsel ve bilişsel sağlığa" sahip olmadığına inanıyor.

ANKET SONUÇLARI ŞAŞIRTTI

Ankette, Biden'ın sağlık nedeniyle başkanlık yarışından çekilmesi gerektiğine inananların yüzde 46'sının Demokrat seçmenlerden oluştuğuna dikkat çekildi. Aynı ankette Cumhuriyetçi aday Donald Trump'ın zihinsel ve bilişsel sağlığının gerekli olup olmadığı konusundaki görüşler ise bölünmüş durumda. Katılımcıların yüzde 50'si "evet" derken, yüzde 49'u "hayır" dedi.

İLK CANLI YAYIN TARTIŞMASI ETKİSİ

27 Haziran gecesi CNN'de gerçekleşen ilk canlı yayın tartışması, Biden ile Trump arasında büyük eleştirilere neden oldu. Trump, program sırasında rakibine karşı üstünlük sağlayamasa da Biden, yaş faktörünü yeterince aşamadı ve bu durum program sonrası yoğun eleştirilere yol açtı.

TARTIŞMALAR DERİNLEŞİYOR

Demokratlar içinde Biden'ın adaylıktan çekilmesi gerektiği yönündeki tartışmalar şiddetlenirken, Cumhuriyetçi Chip Roy, Başkan Yardımcısı Kamala Harris'in Anayasa'nın 25. Ek Maddesi'ni kullanarak Biden'ı görevden alması çağrısında bulunmak için hazırlık yaptığını açıkladı.

Editör: İsa Aslantaş