Türkiye genelinde yükseköğretim öğrencilerine, cep telefonu ve bilgisayar gibi elektronik eşyaların yanı sıra internet desteği verilmesine dair yeni bir karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu gelişme ile öğrencilere sağlanacak destekler, detaylı bir şekilde belirlendi.

KİMLERE DESTEĞİN SAĞLANACAĞI BELİRLENDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yürürlüğe giren kararın kapsamı, bazı özel koşullara bağlı olarak belirlendi.

Öncelikle, satın alma tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olan, açıköğretim öğrencileri hariç, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yükseköğretim öğrencilerine bu destek verilecek.

DESTEK MİKTARLARI VE SÜRESİ BELLİ OLDU

Yükseköğretim öğrencilerine sağlanacak destek miktarı da netleşti. Karar kapsamında, nihai satış fiyatı 9 bin 500 Türk Lirası'nı aşmayan cep telefonları ve bilgisayarlar, elektronik ortamda düzenlenen fatura ile satın alınabilecek.
Bu cihazların yanı sıra, öğrencilere bir yıllık internet desteği de sunulacak. İnternet desteği, bir hatla sınırlı olmak üzere, aylık en fazla 10 GB olacak şekilde yıllık toplamda 120 GB olarak belirlendi.

Milyonlarca emeklinin beklediği an geldi: 4 isim zam için toplanıyor Milyonlarca emeklinin beklediği an geldi: 4 isim zam için toplanıyor

DESTEK KULLANIM ŞARTLARI

Öğrencilere sağlanacak bu teknolojik desteklerin kullanım koşulları da dikkat çekiyor. Her öğrenci, bir defaya mahsus olmak üzere toplamda en fazla 5 bin 500 TL'lik teknolojik cihaz destek tutarından faydalanabilecek.

Bu cihazlar, destekten yararlanma tarihinden itibaren en az 2 tam yıl süre ile sadece destekten yararlanan tarafından kullanılabilecek. Cihazların bu süre zarfında satılması veya başka bir kullanıcı tarafından kullanıldığının tespit edilmesi durumunda, destek ödemesi belirlenen gecikme zammı oranında hesaplanacak faiz ile birlikte geri alınacak.

Yükseköğretim öğrencilerine sağlanacak bu destekler, eğitimlerine daha verimli bir şekilde devam etmelerine yardımcı olacak. Bu kararın öğrencilere teknolojik altyapı sağlama konusunda önemli bir adım olduğu görülüyor.

Editör: İsa Aslantaş