Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün gerçekleşen yılın ilk Kabine toplantısı sonrasında emeklilere müjdeli bir haberle çıkarak, Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) ve Bağ-Kur emeklilerine ek yüzde 5 zam yapılacağını açıkladı. Bu hamle, emeklilerin maaşlarında toplamda yüzde 42,57'lik bir artışı beraberinde getirecek.

Yeni emeklilerin maaşına milli gelir zammı belli oldu Yeni emeklilerin maaşına milli gelir zammı belli oldu

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 10 BİN LİRAYA ÇIKIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, en düşük emekli maaşının 7 bin 500 liradan 10 bin liraya çıkarılacağını belirterek, tüm emeklilerin maaşlarının temmuz ayında eşitleneceğinin altını çizdi. Bu karar, özellikle en düşük maaş alan emekliler arasında sevinç yaratırken, gelecek aylarda yapılacak yasal artışlarla birlikte emeklilerin refah düzeyinde önemli bir artış yaşanması bekleniyor.

EMEKLİLERİN TEPKİSİNE YANIT: YILLIK ARTIŞ ORANLARI YÜKSEK OLACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklama, bazı emekliler arasında tepki çekerken, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Bu oranlar sadece ilk 6 ay için. 6 aylık artış oranları dahi yıllık beklenen enflasyonun üzerindedir. Temmuz ayında gerçekleşecek yasal artışlar ile birlikte, yıllık artış oranları tüm emekli kesimler için denkleşmiş ve çok daha yüksek oranlara çıkmış olacak" dedi.

CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI YILMAZ'DAN EMEKLİLERE DESTEK MESAJI

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, emekli maaşlarına yapılan artışların ardından sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve TBMM’ye sunulacak olan ilave artışlar emeklimiz için hayırlı olsun. Temmuz ayında gerçekleşecek yasal artışlar ile birlikte, yıllık artış oranları tüm emekli kesimler için denkleşmiş ve çok daha yüksek oranlara çıkmış olacak" ifadelerine yer verdi. Yılmaz, emeklilerin yanında olacaklarını vurgulayarak, ülkenin istikrar içinde büyüdükçe emeklilere daha fazla ve kalıcı refah artışı sağlanacağını belirtti.