Fransa'nın güneyinde bulunan Montpellier kenti, toplu taşımanın ücretsiz hale getirilmesi kararıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Montpellier Belediye Başkanı Michael Delafosse, kent sakinleri için toplu taşımanın ücretsiz olacağını duyurarak bu önemli adımı paylaştı.

KENT SAKİNLERİNE ÖZEL KART İLE ÜCRETSİZ TAŞINMA FIRSATI

Alınan karara göre, Montpellier'de yaşayanlar özel bir kart alarak toplu taşımayı ücretsiz bir şekilde kullanabilecek. Ancak turistler ve Montpellier'de ikamet etmeyenler, her yolculukları için 1,60 avro ücret ödemeye devam edecekler.

DELAFOSSE'NİN 2020 SEÇİM VAADİ GERÇEK OLDU

Montpellier Belediye Başkanı Michael Delafosse, 2020 seçim kampanyasında verdiği "ücretsiz toplu taşıma" sözünü yerine getirerek Montpellier'i, Avrupa genelinde toplu taşımanın ücretsiz olduğu üçüncü kent haline getirdi.

Şans oyunlarının şifresi çözüldü: Piyangodan servet kazandılar! Şans oyunlarının şifresi çözüldü: Piyangodan servet kazandılar!

fransanin-montpellier-kentinde-toplu-tasima-ucretsiz-oldu

ULAŞIM VERGİSİ İLE FİNANSE EDİLECEK

Belediye, kararın finansmanını sağlamak amacıyla 11'den fazla çalışana sahip olan şirketlere yeni bir ulaşım vergisi uygulanacağını açıkladı. Bu vergi ile toplu taşımanın ücretsiz hale getirilmesi projenin sürdürülebilirliğine katkı sağlayacak.

ESTONYA VE LÜKSEMBURG'UN ARDINDAN MONTPELLIER

Estonya'nın başkenti Tallinn'de 2013 yılında, Lüksemburg'da ise ülke genelinde 2020 yılında toplu taşımanın ücretsiz hale getirilmesi kararlarından sonra Montpellier, Avrupa'da bu anlamda öncü kentlerden biri olarak dikkat çekiyor.