Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! Kahramanmaraş'ta son durum nedir? 65 yaş ve 20 yaş altı sokağa çıkma yasağı bitecek mi?

Kritik toplantıda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu corona virüs ile mücadele süreçlerine ilişkin sunumlar yapıyor...

İşte Recep Tayyip Erdoğan'ın konuşmaları:

Ramazanı şerifinizi bir kez daha tebrik ediyorum. Dünyanın tamamiyle birlikte ülkemizi de etkileyen salgında önemli bir noktaya gelmiş bulunuyoruz. Türkiye salgınla mücadelesini 4 ana hedef etrafında yürütmüştür

Gelişmiş ülkelerin zorlandığı bir dönemde Türkiye hamdolsun devleti ve milletiyle örnek bir mücadele ortaya koymuştur.

Yeni hasta sayımız artık binli sayılarla ifade edilir hale geldi. İyileşen hasta sayısı katlanarak artıyor. Tüm sağlık çalışanlarımızın gayretleri neticesinde hastanelerimizde vicdanları kanatan hiçbir görüntü ortaya çıkmadı.

İbadetlerin camilerde toplu olarak yapılması yerine evlerde yapılmasını sağladık. Birçok iş alanında evden çalışılmasını sağladık. Tüm kesimler için deStek programları hazırladık.

4 milyon 400 bin vatandaşımıza 1000 TL'lik nakDi yardım yaptı.

Biz Bize Yeteriz Türkiye Kampanyası'na 1 milyar 910 milyon lirayı destek yapıldı.

"NORMALE DÖNÜŞ KADEMELİ BAŞLAYACAK"

Aldığımız tedbirlerin bir kısmında bir buçuk ayı geride bıraktık. Okula gidemeyen öğrencimizin, iş yerini açamayan esnafımızın eski günlerini özlediğini biliyoruz. Normal hayata dönüşü kademe kademe başlatacağız. Ancak şunu unutmayalım yeni bir nomal olacak. Kısıtlamaların bir kısmı devam edecek. Kalabalık yerlerdeki tedbirlere dikkat edilecek. Küresel ekonomik ve siyasi sarsıntıların karşımıza nasıl bir tablo çıkartacağız meçhuldur. Tüm bu gerçekler ışığında normalleşme planı hazırladık.

Normalleşmeyi Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarına yayarak yapıyoruz. Temizlik, titizlik, maskenin öneminin altını yeniden çiziyorum.

20 YAŞ ALTI VE 65 YAŞ ÜSTÜNE MÜJDE

İlk müjde 65 yşa üstü ve 20 yaş altı vatandaşlarımıza. 65 yaş üstü vatandaşlarımız 10 Mayıs Pazar günü 11.00 ile 15.00 arasında sokağa çıkabilecek. 0-14 yaş grubu 13 Mayıs çarşamba günü, 15-20 yaş grubu Cuma günü de aynı saatlerde dışarı çıkarak hava alabilecek.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINA HAFTA SONU DEVAMLILIĞI

Hafta sonları 31 ildeki sokağa çıkma kısıtlaması devam edecek.

7 İLDE GİRİŞ-ÇIKIŞ YASAĞI KALKIYOR

24 ilde devam edecek olan şehre giriş-.ıkış yasağı 2 hafta süreyle uzatıldı. 7 ilde ise giriş çıkış yasağı tamamen kalktı.

ZÜCCACİYELER 11 MAYIS'TA AÇILACAK

Kıyafet alışverişinin yapıldığı züccaciye gibi yerler 11 Mayıs'ta açılacak.

ASKERLİK AÇIKLAMASI

Askerlik terhis işlemleri 31 Mayıs'ta başlayacak. Bedelli askerlik işlemleri 20 Haziran'da yeniden başlayacak.

SINAV TARİHLERİNİ AÇIKLADI

Üniversiteler 15 Haziran'da akademik takvime dönebilecek.

MİLYONLARIN GÖZÜ BU TOPLANTIDA

Milliyet'te yer alan habere göre; Liselere Giriş Sınavı'na (LGS) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) girecek milyonlarca öğrencinin gözü de bugünkü toplantıda olacak. Selçuk'un hazırlanan seçeneklerle ilgili sunum yapacağı Kabine'de, 1.8 milyon öğrencinin gireceği LGS takvimi de ele alınacak. Sınavın temmuz ayına sarkmadan haziran ayı içerisinde, son hafta yapılması önerilecek. Toplantıda ayrıca 25-26 Temmuz'a ertelenen ve 2.5 milyon öğrenciyi yakından ilgilendiren YKS'nin öne alınması konusu da ele alınacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın "zaten sıkıntıda olan turizm sektörünün olumsuz etkilenmemesi" için sınavın öne çekilmesini istediği kaydediliyor. Toplantıda tüm bu senaryolar da değerlendirilecek ve bir karar alınacak. Öğrenciler ve aileleri, bir süredir sosyal medyadan YKS'nin öne alınmaması için kampanya yürütüyor.
 

20 YAŞ ALTINA İZİN YOK!

Kabine'de merakla beklenen 20 yaş altına ve 65 yaş üstündeki vatandaşların belli gün ve saatlerde sokağa çıkma kısıtlamasının esnetilmesine dönük talep de değerlendirilecek. Bilim Kurulu'nun çoğunluk kararıyla buna sıcak baktığı ve 65 yaş üzeri vatandaşların egzersiz yapmasının önemine dikkat çektiği ifade ediliyor. 21 Mart'tan bu yana evden çıkmaları yasak olan 65 yaş üzerindeki vatandaşlara bu nedenle belli saat aralıklarında olmak ve evin bulunduğu bölgeler olmak kaydıyla sokağa çıkma izni verilmesi bekleniyor. 20 yaş altına ise "şu aşamada" bir izin olmayacağı kaydediliyor.
 

NORMALLEŞME GÜNDEMİ

Toplantıda Oktay'ın tüm bakanlıklardan aldığı bilgi ve çalışmalarla son halini verdiği "Normalleşme Planı" da görüşülecek. AVM'lerin kademeli açılması, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nı içine alan 16-17-18-19 Mayıs'ta dört günlük ve Ramazan Bayramı boyunca 23-24-25-26 Mayıs'ta 4 günlük sokağa çıkma yasağı getirilmesi konuları da ele alınacak. Kabine'de ayrıca ekonomide alınan önlemlerin yansımaları ve yeni önlemler ile Suriye ve Libya'daki gelişmeler de değerlendirilecek. Toplantı sonrası Erdoğan, yeni kararları açıklayacak.

.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2020, 20:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner66

banner63