Cumhuriyet Gazetesi'nden Rıfat Kırcı'nın haberine göre, İsmailağa Cemaati'nin kurucusu Mahmut Ustaosmanoğlu'nun vefatının ardından, Hasan Kılıç, yeni şeyh olarak göreve başladı.

Kılıç'ın şeyh olmasının hemen ardından cemaat içerisinde yönetimle ilgili bir çatışma başladı.

CÜBBELİ AHMET'TEN ŞEYH KILIÇ'A BAŞKALDIRI

Cübbeli Ahmet, cemaatle ve Lalegül TV üzerinden yaptığı konuşmalarda iç meseleleri dile getirdiği için eleştirilere maruz kaldı.

Ahmet, Kılıç'ın Ustaosmanoğlu'nun vasiyetine uyulmadığını iddia ederek, Uhud Muharebesi'ni örnek gösterdi. Ahmet, savaş sırasında peygamberin sözünü dinlemeyen okçuların ağır kayıplara neden olduğunu hatırlatarak, “Bunların okçulardan farkı kalmadı" dedi.

“ÇOK BİLDİKLERİM VAR, SAATİ DEĞİL"

Cübbeli Ahmet, Ustaosmanoğlu'nun vasiyetine uyulmadığını belirterek, “Çok bildiklerim var, saati değil. Ama Allah bunları ıslah eyleyip, bildiklerimizi söylemeyi bize nasip etmesin” şeklinde konuştu.

CEMAATİN UYARISI VE İÇSEL ÇATIŞMA

Daha önce Cemaatin Twitter hesabından Cübbeli Ahmet'e yapılan uyarıda, iç meseleleri mahrem ortamlarda konuşması gerektiği ifade edilmişti.

Cübbeli Ahmet, cemaatin mahrem konularını televizyon ve diğer platformlarda açarak, cemaatin kararlarına aykırı davrandığı gerekçesiyle eleştirildi.

MSB duyurdu: Kuzey Irak'ta bir asker şehit MSB duyurdu: Kuzey Irak'ta bir asker şehit

Cemaat, yapılan görüşmelerde Ahmet'in özür beyan etmesine rağmen, aynı tutumu sürdürdüğünü belirtti.

İsmailağa Cemaati içindeki bu yönetim çatışması, cemaat üyeleri ve kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor. Şeyh Hasan Kılıç'ın liderliğindeki cemaatin, içsel dengeyi sağlamak ve birlikte hareket etmek adına nasıl bir çözüm bulacağı ise merak konusu olmaya devam ediyor.