Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çiftçi Günü münasebetiyle bir araya gelen Türkiye Ziraat Odaları Birliği Danışma Kurulu Toplantısı'nda açıklamalarda bulundu.

Bursa'da kahreden ölüm: 53 yaşında anne engelli oğlunu öldürüp intihar etti Bursa'da kahreden ölüm: 53 yaşında anne engelli oğlunu öldürüp intihar etti

Konuşmasında çiftçilere teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi;

Çiftçi kardeşlerimize demokrasimize verdiği katkıdan dolayı da minnettarız. 15 Temmuz'da birileri bankamatik kuyruklarına koşarken, benim çiftçi kardeşlerim darbecileri engellemek için mahsulleri ateşe verdi. Çiftçilerimizin cesaretini ve vatanperverliğini hiçbir zaman unutmayacağız.

'TARIM BİTTİ DEMEK ART NİYETTİR'

Türkiye'nin tarım politikasın yönelik yöneltilen eleştiriler hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye'nin tarım politikası bitti deniyor. Bunlar çiftçilerimize hakarettir. Her ülke gibi bizim de bizim de sıkıntılarımız var. 'Tarım bitti demek' büyük bir art niyetin işaretidir." ifadelerini kullandı.

MİLLETİN AŞINA GÖZ DİKENLERDEN HESAP SORACAĞIZ

Et fiyatlarındaki fahiş fiyat artışına da değinerek artışların fırsatçılık olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Son dönemde kırmızı ve beyaz et fiyatlarındaki suni fiyat artışını yakından takip ettik. Fahiş fiyat artışları sadece piyasa şartları ile ifade edilemez.

Burada fırsatçılık vardır. Bu ürünlerin arz talep dengesini bozacak çıkar odakları piyasayı bozmakta. Milletin aşına göz dikenlerden bunun hesabını mutlaka soracağız." dedi.

ANAÇ HAYVAN ÜRETİMİ ARTIRILACAK

Hayvansal üretimi ülke genelinde planlı üretime dahil edeceğiz. İlk defa genç ve kadın üreticilerimize yüzde 70 ek destek sağlayacağız. Hayvan hastalıklarıyla mücadele için yeni tedbir alacağız.

Anaç hayvan üretimini artıracağız. Islah eylem planını hayata geçireceğiz. Amacımız ülkemizin potansiyelinin en üst seviyede kullanılmasının teminidir. Organize tarım bölgeleri kuruyoruz. 41 ilde 60 noktada bu çalışmaları yapacağız. Balıkesir'de dünyanın en büyük tarım bölgesi yapılıyor.