Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden canlı bağlantıyla Kahramanmaraş Kentsel Dönüşüm Toplu Temel Atma Töreni'ne katıldı.

Çadır ve tesislerde kalan vatandaşlara hitap eden Erdoğan, "15 Ağustos'a kadar tesis ve çadırlarda kalan az sayıdaki vatandaşımızı konteynırlara yerleştirmiş olacağız. İlk bir yıl içinde 319 bin konutu inşa edip hak sahiplerine teslim etmeyi hedefliyoruz" dedi.

ŞEHİT ASKERLERE RAHMET DİLEĞİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş'taki kentsel dönüşüm toplu temel atma törenine canlı bağlantıyla katıldı. Erdoğan, "Öncelikle dün Pençe Kilit bölgesinde operasyon sırasında şehit düşen kahraman askerlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Ailelerine başsağlığı diliyorum. 6 Şubat depremlerinde hayatlarını kaybedenleri bir kez daha yad ediyorum" şeklinde konuştu.

DEPREMİN ETKİLERİ ÜZERİNE DEĞERLENDİRMELER

Asrın felaketi olan depremin üzerinden 6 aydan fazla süre geçtiğini belirten Erdoğan, "Sadece ülkemizin değil, insanlık tarihinin en yıkıcı doğal afetlerinden birini yaşadık. Eşimiz, dostumuz, çocuğumuz, akrabamız, komşumuz olan 50 binden fazla canımızı yalnızca bir gecede toprağa verdik. Depremden hemen sonra afetzede illerimizi ziyaret ettik, devletimizin tüm imkanlarıyla sizin yanınızda olduğunu ifade ettik. Sahada yapılan çalışmaları, ihtiyaçları bizzat takip ettik" dedi.

erdogan1

Son Dakika: Kahramanmaraş'ta Kamu Personeli Alımı! Son Dakika: Kahramanmaraş'ta Kamu Personeli Alımı!

DEPREMİN ETKİLEDİĞİ BÖLGENİN DURUMU

Erdoğan, "Şehrimizde yapılması gereken deprem konutu sayısı 19 bin 418'dir. Köy evleri ve ahırlarla birlikte bu rakam 29 bin 47'ye ulaşıyor. Deprem bölgesinde toplam 680 bin konutun ve 170 bin ahır, depo, iş yeri gibi bağımsız bölümün inşa edilmesi gerekiyor. Bu ağır tablo karşısında asla ümitsizliğe kapılmadık" diye konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE YENİDEN İNŞA ÇALIŞMALARI

Erdoğan, "15 Ağustos'a kadar tesislerde ve çadırlarda kalan az sayıdaki vatandaşımızı konteynırlara yerleştirmiş olacağız. İlk bir yıl içinde 319 bin konutu inşa edip, hak sahiplerine teslim etmeyi hedefliyoruz. Bölgede şimdiye kadar yaklaşık 180 bin konutun ihalesi gerçekleştirildi. Zemin etütleri yapıldı, rezerv alanlarda inşaatlar hızla yükseliyor. Yerinde dönüşüm projesi büyük bir ilgi gördü. Şimdiye kadar 160 binden fazla insanımız yerinde dönüşüm için başvuru yaptı" şeklinde konuştu.

YENİDEN İNŞA VE GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI

Erdoğan, "Yerinde dönüşüm projesi ile sadece inşaatlar hızlanmayacak. Aynı zamanda ekonomi canlanacak, yeni istihdam alanları oluşacak, mahalle kültürü hayat bulacak ve konutlar daha az maliyetle hayata geçirilecektir. Ayrıca depremde hasar gören illerimizde şehir meydanlarını hükümet olarak biz yapacağız. Depremin yıktığı şehirlerimizi altyapısı ve üstyapısıyla daha görkemli, daha dayanıklı, daha ferah bir şekilde inşa edeceğiz" dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN ÖNEMİ VE TOKİ'NİN ROLÜ

Erdoğan, "Her felaket bize alınması gereken tedbirleri hatırlatıyor. Bu önlemlerin başında kentsel dönüşüm geliyor. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığımızdan beri bu meseleyi sürekli işledik. Çarpık ve sağlıksız kentleşmenin yaygın olduğu illerde bunun zorunluluk olduğunu ifade ettik. TOKİ vasıtasıyla Türkiye'nin yapı stokunun yenilenmesi için çaba harcadık. TOKİ bugüne kadar 1 milyon 200 bin proje üretti. Konut projeleriyle birlikte, okulları, hastaneleri, kamu kurumlarını ve binaları yeniden inşa ettik" şeklinde konuştu.

CHP'NİN KENTSEL DÖNÜŞÜM İTİRAZI

Kentsel dönüşüme CHP'nin itiraz ettiğini belirten Erdoğan, "Durdurmak için iftira atmaktan çekinmediler. Saldırganlıklarında halk düşmanlığı var. 15 Mayıs sabahı depremzedeleri evlerinden ettiler, afetzedelere hakaret ettiler" dedi.