Hatay, 6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş'ta yaşanan iki büyük depremin ardından en ağır yıkımı yaşayan illerden biri oldu.

Görüntüler Adana'dan! Polis merkezinde çatışma çıktı Görüntüler Adana'dan! Polis merkezinde çatışma çıktı

Deprem sonrasında neredeyse yerle bir olan Hatay, özellikle Hassa ilçesindeki Katranlık Mahallesi'nde obruk oluşumlarıyla mücadele ediyor.

OBRUKLARIN SIKLIKLA GÖRÜLDÜĞÜ KATRANLIK MAHALLESİ

Katranlık Mahallesi, oluşan obruklarla dikkat çeken bölgelerden biri konumunda. Bu doğal oluşumlar, zaman içinde çeşitli sıvı maddelerin ortaya çıkmasına neden oluyor.

o3

OBRUKLARDAN ÇIKAN SIVI: MERAK KONUSU!

Obruklardan zaman zaman çıkan sıvı madde ise bölge halkını endişelendiriyor. Bazı vatandaşlar, bir ay boyunca simsiyah aktığı belirtilen ve yanık kokan sıvıyı mazota benzetirken, diğerleri ise bu durumu "Yeni bir depremin habercisi mi?" sorusuyla değerlendiriyor.

KATRANLIK MAHALLESİ MUHTARI'NIN AÇIKLAMALARI

Katranlık Mahallesi Muhtarı Hidayet Solak, obruklardan çıkan siyah renkli sıvının özelliklerine dikkat çekerek şunları belirtti:

“Bu obruklar depremden sonra oluştu. Deprem günü aşağıda açılmıştı, bu şekilde. Obruktan bir su çıktı, yaklaşık 1 ay simsiyah aktı su. Aynen mazot renginde aktı su. Sonra baktık suya yanıksı bir koku var. Dokunduğun zaman elin yağlı gibi oluyordu. O su yaklaşık bir buçuk ay simsiyah aktı. Burada 20 gün oldu, oluşalı. Aynı şekilde yukarıda 2 tane ve burada açıldı onlar da yeni açıldı. Bu şekilde obruk oluştu ve 3 tane daha var."

o1

Yetkililer, olguları inceleyerek bölge halkını bilgilendirmeye çalışırken, Katranlık Mahallesi ve benzeri bölgelerdeki doğa olaylarına dair gözlemler devam ediyor.