Türkiye'nin önde gelen yer bilimcilerinden Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Doğu Anadolu Fayı Hattı'yla ilgili dikkat çekici bir uyarıda bulundu. Ercan, deprem riski açısından en endişe verici bölgeleri belirleyerek, "en çekinceli yer" olarak nitelendirdiği bölgeleri açıkladı.

Ersan Şen'e mahkemede tokat gibi cevap: "Burası TV programı değil" Ersan Şen'e mahkemede tokat gibi cevap: "Burası TV programı değil"

EN YÜKSEK RİSK

Prof. Dr. Ercan, Doğu Anadolu Kırığı üzerindeki deprem riskini değerlendirirken, özellikle 3 bölgeyi vurguladı. İlk sırayı "Erkenek odaklı: Malatya-Adıyaman-Gölbaşı üçgeni" aldı. İkinci sırada ise "Kahramanmaraş-Narlı-Türkoğlu üçgeni" yer alırken, en dikkat çekici uyarıyı ise "Bingöl-Karlıova-Genç üçgeni" için yaptı.

YAPILAŞMA ÖNERİSİ: M8,0'E DAYANIKLI BİNALAR ŞART

Ercan, özellikle Bingöl-Karlıova bölgesinde gerilmenin arttığına dikkat çekerek, yapılaşmanın bu bölgelerde M8,0 büyüklüğündeki depremlere dayanacak şekilde olması gerektiğini vurguladı. Gökdere, Ilıca ve Karlıova bölgelerine özel bir uyarıda bulunan Ercan, sosyal medya üzerinden paylaştığı mesajında bu konuda bilinçli bir yapılaşma çağrısı yaptı.

SOSYAL MEDYADAN UYARDI: "EN DUYARLI BÖLGE"

Doğu Anadolu Kırığı üzerindeki bu üç bölgenin özellikle deprem açısından hassas olduğunu vurgulayan Ercan, bu bölgelerdeki yapılaşmanın depreme dayanıklı olması gerektiği konusunda önemli bir uyarıda bulundu.