Yer bilimleri alanında öne çıkan isimlerden biri olan Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı canlı yayında büyük deprem uyarısında bulundu. Görür, "tetikteki fayın her an 7 ve üzeri bir deprem üretebileceğini" belirterek, önlem alınması gerektiğini ifade etti.

HAKKARİ VE DERSİM'DEKİ DEPREMLER DİKKATLERİ DOĞU ANADOLU'YA ÇEKTİ

Özellikle Hakkari ve Dersim bölgelerinde meydana gelen depremler, Doğu Anadolu'da endişe yaratmış durumda. Prof. Dr. Naci Görür, Doğu Anadolu fay hattının ciddi bir tehdit oluşturduğunu vurgulayarak, "her an 7 ve üzeri bir deprem üretebileceği" uyarısında bulundu.

Evren Barış Yavuz gözaltına alındı Evren Barış Yavuz gözaltına alındı

BÖLGEDEKİ DEPREMLER AŞIRI SIKIŞMA VE BASINÇ BİRİKTİRİYOR

Deprem uzmanları, özellikle Maraş merkezli yaşanan depremlerin bölgede aşırı sıkışmaya neden olduğunu ve bu durumun büyük bir basınç biriktirdiğini belirtiyor. Prof. Dr. Naci Görür, yerel yönetimlere seslenerek depreme dayanıklı ve dirençli kentlerin inşa edilmesi çağrısında bulundu.

"TÜRKİYE'NİN DÖRT BİR TARAFINI SARAN FAYLAR TEHLİKE ARZ EDİYOR"

NTV'ye yapılan açıklamada Görür, bölgede 7 ve üzeri deprem üretebilecek fayların bulunduğuna dikkat çekti. Tunceli'nin çevresindeki faylar hakkında bilgi veren Görür, "Tunceli'nin 4 tarafı faylarla çevrili; Ovacık, Malatya, Doğu Anadolu, Nazımiye Fayı var" ifadelerini kullandı.

"ARAP LEVHASI ANADOLU'YU SIKIŞTIRIYOR"

Arap Levhası'nın Anadolu'yu sıkıştırdığını belirten Prof. Dr. Naci Görür, "6 Şubat'ta öyle büyük depremler oldu ki Arap Levhası 7 metre Kuzey’e hareket etti ve o Bitlis-Zagros kuşağını yerle bir etti" dedi.

Görür, Adıyaman'dan Hakkari'ye kadar olan bölgelerde deprem beklentisi olduğunu ifade ederek, gerekli hazırlıkların yapılması çağrısında bulundu.