Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, bilişim sistemlerine izinsiz giriş ve nitelikli dolandırıcılık faaliyetlerine karşı Kahramanmaraş ve İstanbul'da eş zamanlı bir operasyon düzenledi.

Başkan Görgel’den Kahramanmaraşlı Milli Yüzücü Sevilay Öztürk’e Tebrik Başkan Görgel’den Kahramanmaraşlı Milli Yüzücü Sevilay Öztürk’e Tebrik

Operasyonda, müşteri hizmetleri personeli gibi davranarak vatandaşların güvenini kazanıp, telefonlarına gönderilen doğrulama kodlarını ele geçiren ve ardından WhatsApp hesaplarını kontrol altına alıp, kişilerin telefon rehberlerindeki kişilere para talep eden dolandırıcılar hedef alındı.

DOLANDIRICILIK ŞEBEKESİ ÇÖKERTİLDİ

Bu kapsamlı operasyon sonucunda, toplamda yaklaşık 30 milyon Türk Lirası değerinde dolandırıcılık yapmakla suçlanan 9 şüpheli gözaltına alındı.

Şüphelilerin yanında, suç faaliyetlerinde kullanıldığı değerlendirilen çok sayıda dijital cihaz, yabancı uyruklu kişilere ait çok sayıda SIM kart, bir adet ruhsatsız tabanca ve 20 adet mermi ele geçirildi.

ADLİ SÜREÇ BAŞLADI

Yakalanan şüphelilerden birine adli kontrol şartı getirilirken, diğer 8 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bu operasyon, siber suçlarla mücadeledeki kararlılığın ve vatandaşların dijital güvenliğinin korunması adına atılan önemli adımlardan biri olarak kaydedildi.

Yetkililer, benzer suçlara karşı vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyarırken, şüpheli durumlarla karşılaşıldığında vakit kaybetmeden güvenlik güçlerine haber verilmesi gerektiğini vurguladı.